– Felhatalmazást adott Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek a kormány, hogy tárgyaljon a munkaadókkal és a munkavállalókkal. A kormány célja, hogy a kiszámíthatóság jegyében többéves bérmegállapodást kössenek a felek – jelentette be Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón.
A nyár közepe óta tartanak a minimálbér-tárgyalások a Versenyszféra és Kormány Állandó Konzultációs Fórumán, amelynek feladata a mindenkori minimálbér és garantált bérminimum mértékének meghatározása. Már túl vannak két háromoldalú tárgyalási fordulón, továbbá egy kétoldalú egyeztetésen is.
Az eddigi reakciókból úgy tűnik, hogy körvonalazódik az elvi megállapodás a szociális partnerek között, így minden esélye megvan annak, hogy 2016 után egy újabb hároméves bérmegállapodást kössenek a felek, amelynek a végén, 2027-re a hazai átlagkereset 50 százalékára emelkedhet minimálbér. Szintén ennek a megállapodásnak lenne a része a garantált bérminimum megszüntetése is, amely egyelőre a leginkább vitatott pontja a tervezetnek, de már nem veti el egyik oldal sem.
A szakmunkás-minimálbér megszüntetése már tavaly is felmerült, azonban mindkét oldalon volt olyan szereplő, amely határozottan elzárkózott ettől, míg a munkavállalók részéről a Magyar Szakszervezeti Szövetség, addig a vállalkozók oldalán az Áfeosz-Coop Szövetség ellenezte.
– A kérdésben sokat haladtak előre, a gordiuszi csomót úgy vágnák át, hogy maradna a 2007 óta létező szakmunkás-minimálbér 2027. január elseje után is, viszont azokban az ágazatokban, ahol sikerül fejleszteni a párbeszédet a következő három évben, a helyét a tarifák váltanák fel – mondta korábban Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára. Így testre szabottan, saját képzettségnek megfelelően, az ágazatokra jellemző garantált bérminimumtételt lehetne meghatározni.
Arról, hogy az újabb emeléssel mekkora lenne a minimálbér, arról itt ír a Világgazdaság:
https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2024/09/minimalber-emeles-a-kormany