– A magyar bankrendszer stabil és válságálló, a hitelezés és a digitalizáció növelésével a következő években tovább fokozhatja teljesítményét – jelentette ki Varga Mihály a Gránit Bank üzleti reggelijén, Budapesten. A pénzügyminiszter kiemelte: a gazdasági semlegesség politikájának köszönhetően a magyar gazdaság növekedése három-hat százalék közötti pályán mozoghat a következő években.
A tárcavezető felhívta a figyelmet:
a világgazdaságban Európa versenyképessége leszakadóban van, az Egyesült Államok gazdasága ötször, Kínáé tízszer gyorsabban növekszik az Európai Unióhoz képest, ezért a magyar EU-s elnökség legfontosabb célkitűzése az európai versenyképesség megerősítése.
A miniszter a tárca közleménye szerint hangsúlyozta: a magyar gazdaság a szomszédban zajló háború ellenére is stabil lábakon áll. A makrogazdasági mutatóink javulnak, hazánk tőkevonzóereje erős, az adókörnyezet az egyik legvonzóbb az Európai Unióban.
– Magyarország a gazdaságpolitikában a blokkosodás helyett a gazdasági semlegesség mellett kötelezte el magát. Ennek köszönhetően a kilátásaink is kedvezőek, a nemzetközi előrejelzések szerint a magyar GDP-növekedés jövőre a legnagyobbak között lesz az EU-n belül – magyarázta.
Varga Mihály rámutatott: a világban zajló gazdasági és politikai történések ellenére a kormány tartja a kitűzött 4,5 százalékos hiánycélt, jövőre 3,7 százalékra, 2026-ra pedig három százalék alá javítja a hiány mértékét.
A miniszter szólt arról is, hogy az idei évben az adósságrátát 73 százalék közelébe fogják csökkenteni, 2026-ra pedig ismét hetven százalék alá mérsékelik.
A tárcavezető az elmúlt időszak eredményeiről szólva ismertette: a kormány gazdasági intézkedéseinek köszönhetően a magas foglalkoztatottságot mindvégig sikerült megőrizni, és a növekvő reálbérek mellett az inflációt is letörték. Magyarország külkereskedelmi mérlege pozitív, a kiskereskedelmi forgalom pedig újra növekszik.
Varga Mihály rámutatott: a magyar bankszektor ellenálló, jelentős tőke- és likviditási tartalékkal rendelkezik, a nem teljesítő hitelek aránya pedig ma már szintén tartósan alacsony.
– Minden feltétel adott ahhoz, hogy Magyarországon stabil, ellenálló bankrendszer működjön, azonban előrelépésre van szükség az uniós összevetésben magasnak számító banki működési költségek, a digitalizáció és a banki szolgáltatások tekintetében – tette hozzá.