Azért, hogy mindenki számára közérthető és egyértelmű legyen az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás egyéni döntésen alapuló lakáscélú felhasználhatósága, a Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztató anyagot dolgozott ki az elmúlt időszakban, valamint a társadalmi egyeztetés során leggyakrabban felmerült kérdések tekintetében.
E szerint a pénztári egyéni megtakarítás felhasználásának kedvezményezettje lehet egyrészt a pénztártag maga, továbbá a pénztártag házastársa, illetve gyermeke vagy gyermekei. A megtakarítás felhasználását igazoló dokumentumon tehát a pénztártag neve helyett annak családtagjainak neve is szerepelhet.
A megtakarítások felhasználhatósága 2025. január elsejével élesedik.
Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok egyéni számlájukon felhalmozott megtakarításaikat a jogszabály módosításának értelmében felhasználhatják önerőből történő – hitelfelvétel nélküli – ingatlan vásárlására is, azaz az ingatlan vételár fennmaradó részének a kiegészítéséhez. Az adásvételi szerződés bemutatásával a felhasználás történhet elő- és utófinanszírozással. Előfinanszírozás esetén az eladó számlájára utalandó a vételár fennmaradó része, utófinanszírozásnál pedig a vevő kapja meg az igényelt összeget. Ráadásul a jogalkotói szándék szerint nincs minimum mérték meghatározva az ingatlan tulajdonrészét illetően.
Mindegy, hogy egy vagy száz százalék tulajdont szerez az ingatlanban a megtakarítás felhasználásával a vevő. Továbbá a megtakarítás lakóingatlan építésére alkalmas telekvásárlására is elkölthető.
Az is gyakran megfogalmazott kérdés volt, hogy otthon felújításra miként használható fel a megtakarított pénz. Felújítás során minden esetben utólagos finanszírozás történik, tehát a pénztártag minden esetben előfinanszírozza a felújítási munkálatokat, a pénztár pedig a feltételek teljesítését követően a jogszabályban szereplő határidőig (beadást követő hatvan nap) utólag kifizeti a költségeket. A pénztártag összesen három alkalommal, tömbösítve nyújthatja be a már számlával igazolható költségeinek az elszámolását. A korszerűsítésre, vagy felújításra vonatkozó lehetőségek felsorolása a jogszabályban kibővült, számos felhasználási lehetőség szerepel már benne. Ezek külső és belső felújítási-, korszerűsítési-, és bővítési lehetőségekre egyaránt vonatkoznak. Így például a szaniterek beszerzésétől a burkolóanyagon át az építő-alapanyagon keresztül a kerítéselemekig minden érthető alattuk.
Az ezekről készült számlák összesen három alkalommal, tömbösítve nyújthatók be. A korszerűsítést nem szükséges energiatanusítvánnyal igazolni.
Ugyancsak fontos kérdés, hogy a lakáshitelek törlesztésére is felhasználható-e a megtakaírtás. Az NGM állásfoglalása szerint igen, de csak a 2025-ben megvalósuló vásárlás finanszírozására esetében. Elő törlesztés, illetve végfinanszírozás esetében a pénztár a banknak utalja az összeget. Az NGM beillesztette a lakáscélú munkáltatói kölcsönök kiváltásának lehetőségét is a felhasználás lehetőségek körébe.
Az NGM összefoglalta, hogy mi szükséges a megtakarítás kifizetéséhez, a pénztárak ebben útmutatót adnak az ügyfélnek. A számlák pénztárhoz való benyújtásának végső határideje 2025. december 31-e. A pénztár kifizetésére vonatkozó határidő az előírt feltételek teljesülését követően hatvan nap. Az előbbieknek megfelelően tehát az utolsó kifizetés határideje 2026. március 1-je.
A megtakarítás felhasznált összege szja- és szochomentes, ugyanakkor ennek szabályozása nem az önkéntes pénztári törvény hatálya alá tartozik. Nem szükséges az összeg felhasználását a személyi jövedelamadó bevallásban szerepeltetni.
A felhasználás kifizetéséről kizárólag az adott önkéntes nyugdíjpénztár dönt a feltételek teljesülésének elbírálását követően és ugyancsak a pénztár ellenőrzi a megtakarítás felhasználásának jogszerűségét.
Apránként
Amennyiben nem a teljes megtakarított összeget veszik fel, úgy először a tőke terhére számolják el a felhasználni tervezett összeget, majd ezt követi a hozam. A tőke esetében a legutoljára a számlára került összeget vonják le. Ezzel biztosítható, hogy az általános tőke- és hozamkivételi szabályok ne sérüljenek. A pénztáron vezetett összegről a pénztár ad tájékoztatást.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Bach Máté)