Magyarország turisztikai vonzerejének folyamatos erősödését tükrözi, hogy 2024 októberében csaknem másfél millió vendég érkezett a hazai szálláshelyekre, ami 15 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. A vendégek októberben összesen több mint 3,4 millió vendégéjszakát töltöttek hazánkban, ami 8,5 százalékkal múlta felül a tavalyi eredményeket – hívta fel a figyelmet a legfrissebb idegenforgalmi statisztikához fűzött kommentárjában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Kiemelték, hogy 2024 első tíz hónapjában kimagaslóan teljesített a turisztikai ágazat, 15,5 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, míg a vendégéjszakák száma megközelítette a 38,5 milliót.
A turizmus bővülése nemcsak Budapesten, hanem a vidéki régiókban is erőteljes, ami egyértelműen jelzi a vidéki turisztikai desztinációk egyre szélesebb körű népszerűségét.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján 2024 októberében 15 százalékkal bővült a vendégforgalom az előző év azonos időszakához képest, ami közel másfél millió vendéget jelentett a szálláshelyeknek. Októberben a külföldről hazánkba látogatók száma 740 ezer volt, ami 23 százalékkal múlta felül a tavalyi eredményeket, míg a belföldi vendégek száma 738 ezer volt, ami 8,2 százalékos emelkedést jelentett. Az év tizedik hónapjában összesen több mint 3,4 millió vendégéjszakát regisztráltak a hazai szálláshelyek, a tavalyi adatokhoz képest 8,5 százalékos növekedést jelentett. Ez 1,8 millió külföldi vendégéjszakát jelentett, ami 13 százalékkal szárnyalta túl a tavaly októberi értéket, míg a hazai vendégek csaknem 1,6 millió éjszakát töltöttek a szálláshelyeken, 4,2 százalékkal fölülmúlva a 2023. tizedik havi eredményt.
Elemzésében az NGM rámutatott: az ország teljes szálláshely-forgalmának közel 58 százalékát, azaz kétmillió éjszakát vidéken regisztráltak. A fővároson kívül eltöltött vendégéjszakák 71 százaléka belföldi vendégekhez volt köthető, a legnépszerűbb turisztikai térség pedig októberben is a Balaton volt. A szálláshelyi forgalom közel 42 százaléka célozta Budapestet, a fővárosi vendégéjszakák száma csaknem másfél milliót ért el, ami 13,1 százalékkal bővült tavalyhoz képest. A nemzetközi vendégforgalom aránya Budapesten közel 87 százalékos volt, a külföldi vendégéjszakák száma a fővárosban megközelítette az 1,3 milliót, ami 15 százalékos növekedést jelent.
Így elmondható, hogy a nemzetközi turisták körében Budapest kiemelkedő népszerűségnek örvend – hangoztatta az NGM.
Az utazás iránti aktív érdeklődésnek köszönhetően a szálláshelyek bevétele 91,5 milliárd forint volt ami, 21 százalékkal volt több, mint tavaly ilyenkor. Ebből több mint 47 milliárd forintot vidéken költöttek el a vendégek, ahol a bevételek 17,6 százalékkal haladták meg a tavaly októberit.
A vendéglátásból összesen 166,2 milliárd forint bevétel keletkezett 2024 októberében, ami 10,4 százalékos növekedést jelent az előző év tizedik hónapjához képest.
A rendelkezésre álló adatok szerint 2024 első tíz hónapjában 15,5 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, ami 10,2 százalékos növekedésnek felel meg a 2023-as adatokhoz képest, míg a vendégéjszakák száma 5,3 százalékos növekedést produkálva megközelítette a 38,5 milliót.
Az adatok alapján megállapítható – írta az NGM –, hogy Magyarország turisztikai vonzereje októberben tovább erősödött. Az egyre hűvösebb időjárás ellenére az utazási kedv nem csökkent, sőt a látogatók továbbra is jelentős számban keresik fel hazánkat. Egyre több család számára válik elérhetővé a kikapcsolódás lehetősége, akár hosszabb időszakra is. A turizmus folyamatos növekedése nemcsak a főváros, hanem a vidéki régiók iránti érdeklődést is fokozza, ami kedvező hatással van a helyi gazdaságra.
A jelenlegi trendek azt mutatják, hogy Magyarország továbbra is erős desztinációnak számít a nemzetközi és belföldi utazók körében, és az ország turizmusának fejlődése stabil alapot biztosít a gazdasági növekedés számára – állapította meg az adatokhoz fűzött kommentárjában a minisztérium.
Az NGM hangsúlyozta: a turizmus stratégiai fontosságú ágazatként Magyarország gazdaságának meghatározó pillére, amely jelentős mértékben járul hozzá a GDP növekedéséhez, és mintegy négyszázezer család számára biztosít megélhetést. A kormány az ágazat teljesítményének további növelése érdekében 15 milliárd forintból indított ágazati programokat a vendéglátóhelyek fejlesztése, színvonaluk és versenyképességük fokozása érdekében –emlékeztetett az NGM.
– A külföldi turizmus felfutásában változatlanul elsősorban a koronavírus-járvány utáni fokozatos helyreállás a döntő tényező, de hazánk kedvező árfekvése, valamint turisztikai vonzereje is jelentős szerepet játszik abban – reagált a friss adatokra Molnár Dániel. A Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője szerint októberben a küldő régiók esetében sem látható jelentős eltérés, a legfontosabb földrészek közül Észak-Amerika irányából volt a legkisebb, 7,8 százalékos a bővülés, miközben Ázsia és Európa irányából is tíz százalék feletti növekedés volt tapasztalható.
Európán belül elsősorban Csehország emelendő ki, az innen érkező vendégek több mint harmadával több vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon, mint tavaly, vagyis a turisták részben bepótolták a szeptemberi kiesést, amelyet a súlyos árvízhelyzet okozott. Az osztrák vendégek esetében ellenben ez a folyamat nem látható, ott szeptember után októberben is csökkent éves alapon az eltöltött vendégéjszakák száma, itt tehát a helyreálláshoz hosszabb időre van szükség. Érdemben bővült a román, spanyol, valamint az orosz vendégek száma is, utóbbi azonban továbbra is jelentősen alacsonyabb, mint a háborút megelőzően.
– Előretekintve lehet számítani a turisztikai ágazat további bővülésére, úgy a belföldi, mint a külföldi vendégek esetében. Előbbi csoportban a jövedelmi helyzet folytatódó javulása, illetve a fogyasztási hajlandóság javulása lehet a mozgatórugó, miközben a külföldi utazások is fennmaradhatnak, de a külföldi vendégek esetében is még érdemi növekedési potenciál van a hazai turisztikai ágazatban – jelezte Molnár Dániel.