Jelentős felfutást mutat az alkalmi munkavégzés

Új neve van az interneten végezhető alkalmi munkának, haknimunkának nevezik. Ez rövid távú, alkalmi, online platformokon vagy applikáción keresztül zajlik, jellemzően mellékállásban. Ez a típusú munkavégzés rendkívül gyorsan növekszik, csak az Európai Unióban 2022-ben több mint 28,3 millió ember dolgozott digitális munkaerő-platformokon, amely 2025-re várhatóan 43 millióra emelkedik.

2024. 11. 12. 5:07
Illusztráció Fotó: ens Kalaene/dpa-Zentralbild/ZB
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rugalmasság, függetlenség és otthoni munkavégzés a fő előnyei a haknimunkának, de fontolóra kell venni a hátrányokat is, ha valaki ilyen típusú munkavégzésre szánja el magát: ilyen például a bizonytalanság, kiszolgáltatottság, és az el nem varrt munkajogi kérdések – írja elemzésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Már a hazai munkaerőpiacon is jelen van a haknimunka, de elsősorban az európai kontinens nyugati és északi országaira jellemző. Az Eurostat adatai szerint jellemzően harminc körüli diplomás férfiak végzik ezt a munkát. A legtöbb munkavállaló túlképzett az online végzett munkájához, mivel a munkák többsége alacsony végzettséget igényel csupán.                                                                                   

Az alkalmi munka nem új találmány, vannak számunkra is ismerős gazdaságtörténeti előzményei, mint például a fusizás, ma pedig digitális napszámoknak is nevezhetjük ezt a típusú munkát, írja az elemző.

A felfutásának oka az, hogy egyre több munkáltató dönt úgy, hogy bizonyos tevékenységet kisebb részfeladatokra bontva kiszervez szakmailag képzett és egymással versenyző, nyomott árakon dolgozó „platformmunkás” tömeg felé. 

Mivel jól képzettek, a munka minőségével nem lesz gond, ráadásul nem kell nagy energiát fektetni a toborzásukba és megtartásukba, mert a platformon jelen lévő „munkavállalók” fognak versenyezni a munkáért. Jellemzően másodállásban, mert egy nemzetközi kutatásban az mérték, hogy a haknimunkások 63 százaléka a főállás mellett végzi ezt a munkát. 

Tipikus haknimunkának számít a könyvelés, a grafikai tervezés, a fordítás, a jogi és a különböző programozói munkák, de vannak olyan munkatípusok is, amelyeket nem a gép előtt ülve végzik, ilyen az étel- és a csomagfutár, az Uber, a takarítás, a szerelés, a karbantartás, a rövid távú lakáskiadás, a használtcikk-kereskedelem többek között. 

Sok előnye van a haknimunkának, olyanok is szerezhetnek jövedelmet, akik főállásban nem tudnak dolgozni, mert kisgyermekük van vagy beteget ápolnak. A kötetlen időbeosztással a munkavállaló a saját életformájához tudja igazítani a munkavégzést. Sokkal gyorsabban lehet ilyesfajta munkát találni, mintha állásinterjúkra járna hónapokig az álláskereső. A munkáltatói oldalon pedig megjelenik a költségmegtakarítás, ami a feladatok kiszervezésével elérhető, nem kell például állásidőt fizetni, ha éppen nincs munka. Sőt a munkával járó összes költséget a munkavállaló viseli. Emellett a munkavállalóknak meg kell birkózni a bizonytalansággal, hogy nem teljesen kiszámítható a bevételük, nincsen fizetett szabadságuk, maguknak kell gondoskodniuk a tb-fizetésről is, ha nincs főállásuk. 

A kiszolgáltatottság csökkentésére az Európai Parlament 2024 tavaszán elfogadta a platformalapú munkáról szóló irányelvet. Az egyik fontos szabály, hogy a munkavállalókat nem lehet elbocsátani egy algoritmus (vagy automatizált döntéshozatali rendszer) által hozott döntés alapján. A másik fontos irányelv, hogy a platformok nem dolgozhatnak fel bizonyos típusú személyes adatokat a dolgozókról. Ilyen lehet például a kollégákkal folytatott magánjellegű eszmecsere – olvasható az Oeconomus tanulmányában.                                                                                                                                                   

Magyarországon is megjelent már több platform, amelyek haknimunkát kínálnak, ilyen az Uber, a Bolt, az Airbnb, az Oszkár, a BlaBlaCar vagy az online elérhető Upwork, Fiverr. Egyelőre nincsenek pontos adatok arról, hogy mekkora tömeg végzi ezt a munkát, de várható az ilyen típusú munkavégzés elterjedése a következő években – amely lehetőséget is ad a munkaerőpiac szélén elhelyezkedő csoportok aktivizálására. 

 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.