Az OTP Bank idén a harmadik negyedévben a várakozások átlagát meghaladva 318,514 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el, nyolc százalékkal magasabbat az előző év azonos időszakánál – olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján péntek hajnalban közzétett tájékoztatóban.
A harmadik negyedéves konszolidált korrigált adózás utáni eredmény 19 százalékos növekedést jelent az előző negyedévhez képest. Az OTP összesítésében készült eredménykonszenzus szerint az elemzők átlagosan 290,574 milliárd forint eredményt valószínűsítettek az idei harmadik negyedévre. A konszolidált korrigált adózás utáni eredmény az első kilenc hónapban 826,405 milliárd forint lett, négy százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól.
A jelentés szerint a bank minden földrajzi szegmense nyereséget termelt a harmadik negyedévben, a külföldi profit-hozzájárulás közel 70 százalékos volt.
A negyedéves növekedés abszolút összegben 51 milliárd forint, ami mögött döntően az egyéb bevételek 21 milliárd forintos emelkedése, valamint a kockázati költségek 19 milliárd forintos mérséklődése állt.
A harmadik negyedév eredményét az alábbi nagyobb tételek is befolyásolták:
- 16 milliárd forint a valós értéken értékelt csok és babaváró hitelek harmadik negyedévben elszámolt valós érték korrekciójaként, mely az OTP Core egyéb nettó nem kamatjellegű bevételek során jelentkezett.
- A román bank eladásával összefüggésben konszolidált szinten 10,5 milliárd forint egyszeri pozitív hatás keletkezett, döntően az egyéb nettó nem kamatjellegű bevételek között.
- A magyar OTP Bank és a DSK Bank könyveiben lévő orosz kötvények céltartalék fedezettségének emelése érdekében összesen hatmilliárd forint értékvesztést kellett a csoportnak képeznie. Szeptember végén amúgy a két bank könyveiben lévő összes bruttó oroszkötvény-kitettség 126 milliárd forintot tett ki, melyből 108 milliárd forintnyi nem lejárt követelésen realizál a csoport kamatbevételt. A kötvénycsomag fedezettsége a lépéssel hat százalékpontot javult, 62 százalékra.
A működési eredmény éves bázison 22 százalékkal 1137,054 milliárd forintra nőtt az első három negyedévben, és 13 százalékkal 388,672 milliárd forintra a második negyedévben.
Az összes bevétel az első kilenc hónapban 19 százalékkal 1928,048 milliárd forintra emelkedett, 13 százalékkal 676 milliárd forintra a harmadik negyedévben.
A nettó kamatbevétel január–szeptemberben 28 százalékkal 1321,884 milliárd forintra nőtt, a harmadik negyedévben pedig 15 százalékkal 444,235 milliárd forintra emelkedett. A nettó díjak, jutalékok az első kilenc hónapban 15 százalékkal 397,337 milliárd forintra emelkedtek egy év alatt, és a harmadik negyedévben tíz százalékkal 137,485 milliárd forintra.
A mérlegfőösszeg 41 556 milliárd forint volt a negyedév végén, 5 százalékkal több az előző évinél.
A májusban közzétetthez képest a menedzsment várakozásai 2024-re továbbra is érvényben vannak:
- 2024-ben a 2023-as 3,93 százalékos szintet meghaladóan alakulhat a nettó kamatmarzs. Az akkor közzétett menedzsmentvárakozás szerint az árfolyamszűrt organikus hitelállomány növekedési üteme meghaladhatja a tavalyi hatszázalékos ütemet.
- A költség/bevétel mutató a 45 százalékos szint környékén alakulhat.
- A kockázati profil a 2023. évihez hasonló lehet, míg a tőkeáttét várható csökkenése miatt az éves ROE (sajáttőke-arányos megtérülés) alacsonyabb lehet a 2023. évi 27,2 százaléknál.
Az esetleges új akvizíciókkal kapcsolatban közölték: jelenleg nincs közzéteendő információ jelentős tranzakcióval kapcsolatban, de a bank továbbra is vizsgálja az értéknövelő akvizíciós lehetőségeket.