Októberben éves alapon 3,2 százalékot ért el az infláció mértéke, havi alapon pedig minimális, 0,1 százalékos gyorsulást mutatott – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adataiból.
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten maradt októberben – reagált a friss adatokra a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Az októberi adatok közül figyelemre méltó, hogy az élelmiszerek termékcsoportján belül a száraztészta ára 7,3 százalékkal, a cukoré 2,9 százalékkal, a margariné 2,7 százalékkal, míg a tojásé 2,1 százalékkal csökkent. A háztartási energia 4,8 százalékkal, ezen belül a vezetékes gáz 9,5 százalékkal, az elektromos energia pedig 0,7 százalékkal lett olcsóbb. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 0,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül a használt személygépkocsik ára 7,5 százalékkal csökkent. Az egyes alapvető élelmiszerek és a háztartási energia árában bekövetkezett jelentős csökkenés komoly segítséget jelent a magyar családok számára – jelezték.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az adatokat értékelve kiemelte: a kormány hatékony gazdaságpolitikai intézkedéseivel sikeresen kezelte a háború és szankciók következtében megugrott inflációt, tavaly egy számjegyűre letörve, idén pedig földbe döngölve azt.
Annak érdekében, hogy az infláció továbbra is alacsony szinten maradjon, a kormány változatlanul fenntartja az olyan hatékony és eredményes intézkedéseit, mint az online árfigyelő rendszer, amely az infláció kontrollálása mellett a kiskereskedelmi verseny élénkítését is érdemben segíti.
A kiskereskedelmi szektor tisztességes versenyének fenntartását és fokozását az online árfigyelő mellett a kormány rendszeres fogyasztóvédelmi ellenőrzésekkel is támogatja.
Az alacsony infláció 2023. szeptembere óta dinamikus reálbér-növekedést hoz magával, illetve kiszámíthatósága okán érdemben hozzájárul a fogyasztói bizalom erősödéséhez, ezáltal pedig a kiskereskedelmi és turisztikai forgalom további növekedéséhez.
A tartósan alacsony inflációnak és a közel 10 százalékos reálbér-növekedésnek köszönhetően növekvő fogyasztás nagymértékben hozzájárul, hogy a magyar gazdaság 2025-ben 3 százalék fölötti növekedést érjen el, amelyet a kormány 21 pontból álló új gazdaságpolitikai akcióterve is támogatni fog.
Az akcióterv keretében, 2025-ben a kormány több mint 4000 milliárd forintot mozgat meg a családok és a vállalatok támogatása érdekében. Ebből 2632 milliárd forintnyi forrás állhat rendelkezésre a családok számára, míg az akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor-program mintegy 1410 milliárd forintot mozgat meg a hazai kis- és középvállalkozások érdekében – részletezi a tárca közleménye.