– Októberben a kiskereskedelem forgalma a nyers adat szerint négy, naptárhatástól megtisztítva 3,6 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakában mért értéket – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint „az adatok ismét rácáfoltak a huhogókra”, az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően újra dinamikusan nőtt a forgalom. A számokból kiderül, hogy a fogyasztás fellendülése tartós. A tárca kiemelte:
a kiskereskedelmi és turisztikai adatok rávilágítanak, hogy vége az erős óvatossági motívumnak, a lakosság egyre bátrabban és egyre többet költ.
Októberben kiemelkedően erős volt a forgalom bővülése az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben, ahol 4,8 százalékos a növekedés. A bővülés ráadásul az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletekben még magasabb volt, az értékesítés 5,1 százalékkal növekedett.
Az év első tíz hónapjában a kiskereskedelmi forgalom összességében 2,8 százalékkal bővült, és az év hátralevő részében is gyorsuló növekedésre lehet számítani, ami további lendületet ad a magyar gazdaságnak. Hazánkban az októberig látott növekedés uniós szinten is erősnek értékelhető, a bővülés üteme az uniós középmezőny elejébe tartozik.
Ez azt jelenti, hogy hazánkban magasabb ütemben nő a boltok forgalma, mint Ausztriában, Németországban, Lengyelországban vagy Szlovéniában.
A minisztérium közleménye kitért arra, hogy az áruk és szolgáltatások fogyasztása a magyar gazdasági teljesítmény egyik legfontosabb húzóereje, és ez a jövőben is így maradhat.
– A kormány letörte az inflációt, a reálbérek több mint egy éve, jelenleg több mint kilenc százalékkal emelkednek. A történelmi jelentőségű, hároméves
bérmegállapodás garantálja, hogy a családok jövedelmének vásárlóereje a következő években is jelentősen növekedjen. A tartósan alacsony infláció mellett a legkisebb bérek jövőre kilenc százalékkal, 2026-ban 13 százalékkal, 2027-ben pedig 14 százalékkal emelkedhetnek. Ez azt jelenti, hogy a családoknak több jövedelmük lesz, ami többet is fog érni – írták.
Az élelmiszerboltok és az iparcikk áruházak piacán az erős 5 százalékot közelítő növekedést mutató októberi költekezésnek is köszönhetően biztató ezévi eredmények és 2025-ös kilátások rajzolódnak ki
– mondta lapunknak Vámos György kiskereskedelmi szakértő.
A fogyasztói bizalmat tovább növeli a januártól megalakuló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság, amely határozottan és hatékonyan lép majd fel a termékbiztonság, a magyar fogyasztók és a családok védelme érdekében. A kormány a jövedelmek vásárlóerejének növelését az új gazdaságpolitikai akcióterven keresztül további intézkedésekkel is segíti:
elindul a munkáshitel, a kormány megduplázza a gyermekek után járó családi adókedvezményt.
– A bérek tartós emelkedése hozzájárul a fogyasztás további bővüléséhez, ezáltal pedig ahhoz, hogy a magyar gazdaság 2025-ben három százalék feletti növekedést érjen el – írja a minisztérium.