Jobb helyzetbe kerülhetnek azok, akiknél öt éven belül nem születik baba. A babaváró hitel a futamidő első öt évében egy kamatmentes kölcsön, ráadásul a kamatmentesség véglegessé válik, amennyiben ezen időszakon belül gyermeke születne a házaspárnak. Ha viszont ezen öt éven belül nem érkezne baba, akkor a kamatmentességet elveszti a család, ráadásul az addig kapott kamattámogatásra is büntetést kellene fizetnie – közölte a Bankmonitor.hu.
A jogszabályváltozás értelmében azonban a kamatmentességet vissza lehet kapni abban az esetben, ha az első baba végül az ötödik évet követően születne meg. Sőt ezen gyermekre lehetne kérni a törlesztési kötelezettség hároméves felfüggesztését is.
Ez nem azt jelenti, hogy az ötödik év végén egy összegben megfizetett büntetést is visszakapja a család, de legalább a kamatmentesség visszaáll és ezáltal a törlesztőrészlet is csökkenne.
Azt tudni kell, hogy jelenleg is érvényben van egy könnyítés az első gyermek születési határidejére vonatkozóan. Egységesen kitolták ezt a határidőt 2026. július elsejéig azoknál a házaspároknál, akiknél a szerződésben foglalt ötéves határidő 2026. június végéig lejárna.
A kamatmentességet akkor is elveszíti a család, amennyiben a pár elválna. (Ha addig nem született gyermek, akkor a válásig kapott kamattámogatásra büntetést is kell fizetni.) Ugyanakkor itt is volt egy kiskapu: ha a futamidő első öt évében újra megházasodik a pár egyik tagja és az új pár megfelel a jogszabályi feltételeknek, akkor a kamatmentesség újraindul.
A változás értelmében ez a kiskapu kiszélesedik: akkor is újra elnyerhető a kamatmentesség, ha a futamidő első öt évét követően házasodik újra a korábbi pár egyik tagja és az új kapcsolatból gyermek születne. Ezen gyermekre a hároméves törlesztési moratóriumot is kérheti az új házaspár.
Törlesztési szüneteltetés esetén, illetve a tartozáselengedésnél a jogszabály alapján az új gyermeket 180 napon belül le kell jelenteni, azaz jelezni kell azt, hogy az házaspár elérte az új támogatási szintet. A jogszabályváltozás alapján ezt a 180 napos határidőt egy évre kitolják, vagyis a születést követően több ideje lesz a családoknak a babaváróval kapcsolatos ügyintézésre.
Ha megszeg valamilyen feltételt a család, akkor megszűnhet a kamattámogatás. Ugyanakkor az érintett családok méltányossági alapon felmentést kérhetnek a büntetés megfizetése alól.
A jogszabályváltozás alapján egyértelművé válik, hogy a büntetés, kamattámogatás visszafizetése mellett méltányossági alapon a kamatemelkedés alól is felmentés kérhető. Vagyis akár a kamatmentesség is megmaradhat bizonyos esetekben. A módosítás arra is kitér, hogy a házaspárnak együtt kell benyújtani a méltányossági kérelmet. Ez alól természetesen az az eset kivételt képez, amikor kedvezmények a pár válása miatt szűnnének meg.
Az eredeti tervezet alapján a feltételek megsértésekor megfizetendő büntetés bizonyos esetekben megemelkedett volna, de a végleges jogszabályból ez a kitétel végül nem került be.
A családnak büntetést is kellhet fizetnie abban az esetben, ha a kamattámogatást elveszítené. (Ez a kamatemelkedés mellett egy külön egy összegű teher lenne.)
A büntetés mértékét kétféleképpen határozzák meg:
1. A kamattámogatás elvesztésének időpontjáig kapott kamattámogatás összegét meghatározzák.
2. A jegybanki alapkamat három százalékponttal növelt értékének megfelelő büntetőkamattal kiszámolják az eredeti kölcsönösszegre vetítve a büntetés mértékét.
A fenti két módon meghatározott összeg közül a magasabbat kell megfizetnie a családnak.
A jogszabályváltozás a kihirdetést követő napon, azaz ma lép hatályba, ugyanakkor a fent említett könnyítések a már korábban igényelt hiteleknél is érvényesek lesznek. Azt hangsúlyozni kell, hogy az életkori korlátokat nem érintette a mostani jogszabályváltozás, vagyis azok a házaspárok, ahol a hölgy 30–41 év közötti, továbbra is csak idén lehetnek jogosultak a babaváróra. Ráadásul ezen párok is csak akkor kaphatják meg a hitelt, ha már úton a baba. Ezen érintett pároknak azonban sietniük kell, hiszen az év vége közeleg.