Azonnali intézkedéseket javasol az MKIK

A kamara szerint az áfamentesség határának megemlését két lépcsőben kellene végrehajtani.

2025. 01. 16. 11:14
Nagy Elek, az MKIK nemrég hivatalba lépett elnöke Fotó: MKIK
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) támogatja az áfa alanyi mentesség határának emelését, egyben azonnali intézkedéseket javasol. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter e hét kedden hivatalosan bejelentette, hogy 18 millió forintra növelnék az áfa alanyi adómentesség értékhatárát, melynek előzménye az MKIK által a minimálbér kutatás keretén belül tavaly novemberben javasolt Áfa alanyi adómentesség értékhatárának az emelése. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) tavaly november 27-én publikálta a minimálbér kutatásának gyorsjelentését, melyben javasolta az „áfa alanyi adómentesség értékhatárának megemelését a jelenlegi 12 millióról 18 millió forintra (ezzel egyidőben a KATA valorizálását)”. Pár nappal később, december 3-án Nagy Márton miniszter Nagy Elekkel, az MKIK új elnökével közös sajtótájékoztató keretén belül együttműködési megállapodást írt alá a magyar vállalkozások fejlesztéséről. A miniszter az MKIK javaslatcsomagját megismerve már ekkor azt nyilatkozta, „vannak benne előremutató javaslatok, mint például az alanyi áfamentesség növelése. Azt gondolom, hogy ez erősen megfontolandó” - idézi fel csütörtöki közleményében az MKIK. 

A jelenlegi miniszteri bejelentésnél az áfa határ felemelésének részletei még nem hangzottak el, ezért az MKIK azt javasolja, hogy ez két lépcsőben valósuljon meg. 

Első lépésként visszamenőleges hatállyal 2025. január 1-től emelkedjen 15 millió forintra, majd pedig 2026. január 1-től 18 millió forintra az új bevételi határ. Az azonnali visszamenőleges hatályú intézkedés azért fontos, mert az elmúlt évek magas inflációja miatt a főállású vállalkozók jelentős része az idei évben várhatóan már október környékén el fogja érni a 12 milliós határt, és onnantól vagy a teljesítményük visszafogásával vagy valamilyen „szürke” illegális megoldással érik el, hogy ne kerüljenek át áfa körös működésbe, ami vissza fogja fogni az utolsó negyedév GDP növekedési ütemét is.

Az MKIK az áfa határ emelésével összefüggésben felhívja a figyelmet a katás adózók rendezetlen helyzetére is, miszerint a jelenlegi havi 50 ezer forintos tételes adó, ami a tb- és nyugdíjjárulékot is tartalmazza, szintén folyamatosan inflálódik. Ennek megoldására két megoldás lehetséges: elsődlegesen kerüljön visszavezetésre a magasabb tételes adó választásának lehetősége, például legyen választható a havi 75 ezer és akár egy havi 100 ezer forintos tételes adó fizetési lehetőség, amiért már egy befizetéssel arányos, elfogadható nyugdíjra lenne majd jogosult az ezt választó vállalkozó. Másodlagosan az alanyi áfamentes határérték emelkedésével arányosan legyen a havi KATA tételes adóösszeg valorizálva, ezzel is biztosítva a kedvezményes adózást választó vállalkozások szociális ellátásainak és nyugdíjának a méltányosan jobb alapokra helyezését – írja az MKIK. 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.