Tovább erősödik a családtámogatási rendszer

Az idei költségvetés tükrözi a kormány korábbi prioritásait is. Jelentős összegek állnak rendelkezésre a családtámogatási rendszer további erősítésére. Összeszedtük a legfontosabb intézkedéseket.

2025. 01. 10. 10:00
Illusztráció
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány azon dolgozik, hogy a magyar családokat megerősítse és az egyedülállóan széles körű támogatási rendszert tovább bővítse. A cél az, hogy anyagilag ne járjon rosszabbul, aki gyermeket vállal, ezért bővül a családtámogatási rendszer. Ezt visszatükrözi az idei költségvetés is. A cél elérése érdekében olyan intézkedésekről született döntés, melyek segítik a fiatalok életkezdését, erősítik a családok pénzügyi pozícióit, valamint megfizethető lakhatást biztosítanak.

családtámogatási
Tovább erősödik az idén a családtámogatási rendszer. Fotó: Shutterstock

A 2025-ös költségvetés egyik kiemelt tétele a családtámogatásokra fordítható összeg, amire több mint 3750 milliárd forint jut. Ez 2800 milliárd forinttal magasabb, mint amennyit az utolsó baloldali kormány adott erre a célra. Úgy is fogalmazhatunk, hogy 2010-hez képest négyszer többet fordít az Orbán-kormány a családok támogatására ebben az évben.

A családokat érintő adó- és járulékkedvezmény az első házasok kedvezményével együtt 2025-ben meghaladja a 440 milliárd forintot. A támogatási rendszer bevezetésétől, vagyis 2011-től kezdődően 2025 végéig számítva összesen mintegy 4400 milliárd forint marad a családoknál. Ezzel együtt a családi adókedvezmény megduplázása kiemelt feladat. 

 

A családtámogatási rendszer legfontosabb eleme

Ma egy gyermek után tízezer, kettő után húszezer, három után 99 ezer forint családi adókedvezmény jár. Idén július 1-től 

  • egy gyermek esetében 15 ezer, 
  • két gyermek esetén harmincezer, 
  • három vagy több gyermek esetén pedig gyermekenként 49 500 forintra emelkedik az adókedvezmény összege. 

Ezt követően 2026. január 1-től 

  • egy gyermek esetében húszezer, 
  • két gyermeknél negyvenezer, 
  • három vagy több gyermek esetén pedig gyermekenként 66 ezer forintra növekszik az adókedvezmény mértéke. 

A szülők továbbra is megoszthatják egymás között a családi adókedvezményt, így a lehető legnagyobb mértékű engedményben részesülhetnek. 

Egy háromgyermekes háztartásban például az emelés jóvoltából havonta közel kétszázezer forinttal több pénz is maradhat a családnál, amelyet a gyermekek nevelésére tudnak fordítani.

A családi adókedvezmény legkorábban a magzat 91 napos korától érhető el, ehhez kell orvosi terhesgondozási igazolás. A kedvezmény 16 éves korig jár alapesetben, ami hosszabb is lehet, ha a gyermek nappali tagozatos középiskolába jár. Ez a lehetőség mára az egyik legfontosabb családtámogatási elemmé nőtte ki magát.

Szintén kedvező, hogy a kormány 215 milliárd forintot fordít a 25 év alattiak személyi jövedelemadó-mentességének biztosítására, a harminc év alatt gyermeket vállaló nő szja mentességére pedig további húszmilliárd forintot.

A babaváró támogatások kerete 250 milliárd forint az idén, de tovább nőtt a gyermekétkeztetésre fordítható összeg, ami meghaladja a 140 milliárd forintot. Ez 110 milliárd forinttal több, mint 2010-ben. A tankönyvellátás ingyenessége teljes körűvé vált a 2020/2021-es tanévtől. Erre a célra 19
milliárd forintot fordít a költségvetés az idén. Az sem mellékes, hogy a lakossági rezsiköltségek alacsonyan tartása szintén jelentős segítséget ad a családoknak. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.