A Magyar Posta Zrt. társasági kommunikációs osztálya a Világgazdaság érdeklődésére közölte, hogy a cég a Postás Szakszervezettel – többkörös egyeztetést követően – 2024 szeptemberében két évre (2025 és 2026) szóló bérmegállapodást kötött. Ennek értelmében az idén és jövőre valóban hét-hétszázalékos bérfejlesztés valósul meg, és ezt tovább növelheti a kafetéria és az egyszeri juttatások. Fontos, hogy a hétszázalékos fizetésemelés
- nagyobb része (átlagosan négy százalék) alapbérfejlesztés,
- a fennmaradó rész (átlagosan három százalék) azonban teljesítményalapú emelésként valósul meg.
Ezt a cég úgy kommentálta, hogy ezzel is díjazzák az elkötelezett és kiemelkedő teljesítményt nyújtó munkavállalók munkáját. A bérfejlesztés viszont összességében mintegy 21 ezer főre vonatkozik, és érdekesség, hogy a munkavállalók teljes körét érinti, kivéve a vezető állásúakat, ők ugyanis ebből nem részesülnek.
Az alapbéremelést első alkalommal a januári bérrel, február elején kapják kézhez a dolgozók.
Ezen felül külön ki kell térni a kafetériára. Ennek éves bruttó keretösszege
- 2023-ban 240 ezer forint volt,
- 2024-ben pedig 300 ezer.
- Az idén viszont már 360 ezer
- és 2026-ban 420 ezer forintra ugrik.
Vagyis 2023 és 2026 között közel a duplájára emelkedik a kafetéria a Magyar Postánál. Ráadásul az állami vállalat az idén és jövőre bruttó 100-100 ezer forint összegű egyszeri kifizetést biztosít év végén a munkavállalóinak.
A keresetfejlesztés – tekintettel a dolgozói létszámra is – évről évre jelentős, több milliárd forintos többletkifizetést jelent a Magyar Postának. A keresetfejlesztés megvalósítása (a törvényi minimumbérekre történő ráállást is figyelembe véve) 2023–2025. években összesen 43 milliárd forint, ebből csak a 2025-ös évben közel 15 milliárd forint többletforrást igényelt. Így 2023 és 2025 között valóban harminc százalékot meghaladó keresetfejlesztés valósul meg.
Elárulta a posta, vendégmunkások viszik-e majd a leveleket
A posta jelezte, hogy néhány kulcsfontosságú munkakörben, mint például
- a kézbesítők (kiemelten csomagkézbesítők),
- gépjárművezetők
- és küldeményfeldolgozók esetében
így is tapasztalható létszámhiány. A Magyar Posta elkötelezett abban, hogy ezekre a kihívásokra is hosszú távú megoldásokat találjon – írta a társasági kommunikációs osztály. Adja magát a kérdés: ezeket az üres pozíciókat vajon vendégmunkásokkal kívánják-e feltölteni, és előállhat-e az a helyzet, hogy a jövőben a leveleket például Fülöp-szigeteki postások viszik majd ki? A posta azonban erre egyértelmű és világos választ adott.
A vállalat továbbra is teljes összhangban működik a 445/2013. (XI. 28.) kormányrendelet előírásaival, amelynek alapján vendégmunkásokat nem alkalmaz és a jövőben sem tervez ilyen lépéseket.
A Magyar Posta számára elsődleges cél, hogy a hazai munkaerőre támaszkodva biztosítsa szolgáltatásai zavartalan működését. Fülöp-szigeteki vagy más nemzetiségű postások tehát nem lesznek Magyarországon, béremelés viszont igen.