Új országos képzés indult a pénzügyi kultúra fejlesztésére

Új, országosan elérhető, ingyenes képzés indult el a nevelőotthonokban élő gyermekek önálló életre való felkészítésére és pénzügyi ismereteinek bővítésére. Az akkreditált képzés az otthonokban dolgozó szakemberek és a nevelőszülők számára nyújt pénzügyi ismereteket. A program célja, hogy a résztvevők hatékonyan fejleszthessék saját maguk és a rájuk bízott gyermekek pénzügyi tudatosságát. A képzés online formában valósul meg, húsz továbbképzési pont szerezhető vele.

2025. 01. 22. 10:46
Fülöp Attila ó, Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára Fotó: Horváth András / Pénzmúzeum
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új országos képzést jelentett be a nevelőotthonokban dolgozók számára Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára és Hergár Eszter, a Pénziránytű Alapítvány kuratóriumi elnöke. Fülöp Attila kiemelte:

a gyermekvédelemben a legfőbb cél, hogy a gyerekek és a fiatalok stabil felnőttekké váljanak. Ezért igyekeznek őket önálló életre nevelni, hogy felnőttkorukban megállják a helyüket, ne kelljen a szociális ellátórendszerre támaszkodniuk. Ehhez azonban sokkal több segítségre van szükségük, mint a családban nevelkedő fiataloknak 

– mutatott rá az államtitkár.

Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára és Hergár Eszter, a Pénziránytű Alapítvány kuratóriumi elnöke az új programot jelentettek be 
Fotó: Horváth András/Pénzmúzeum

A továbbképzés célja, hogy a gyermekvédelmi ellátórendszerben dolgozó szakemberek megismerjék a mindennapi életvezetéshez szükséges gazdasági és pénzügyi alapokat. A képzés ingyenes és a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által minősített, így a családvédelem és a gyermekvédelmi szakellátás szakterületeken dolgozók számára a továbbképzési kötelezettségbe beszámítható. A húszórás online képzés önálló tanulással, egyéni tempóban végezhető, a megértést videókkal és önellenőrző tesztekkel támogatja a tananyag. 

A résztvevők a képzés során megismerhetik a gazdaság működésének alapjait, a háztartások költségvetés készítésének fontosságát és elemeit, a saját pénzzel való gazdálkodás legalapvetőbb fogalmait, valamint kitekintést kaphatnak a háztartások állammal való pénzügyi és gazdasági kapcsolataira is.

A résztvevőknek egy hónap áll rendelkezésükre a tananyag elvégzésére, egy kurzus egy hónapig tart. A program sikeres elvégzésével húsz továbbképzési pont szerezhető. Az országos képzés meghirdetését egyéves előkészítő munka, valamint egy pilotprogram előzte meg, amely 2024 júliusában indult. A visszajelzések és a nagy számú túljelentkezés nyomán született meg az országos képzésre vonatkozó döntés.

 

Úttörő országok, ahol már elkezdődött a pénzügyi nevelés a gyermekotthonokban

A gyermekotthonokban történő pénzügyi edukáció egy viszonylag új irányvonalat jelent, az alábbi országok kezdték el beépíteni a pénzügyi oktatást a fiatalok nevelésébe.

Az Egyesült Államokban egyre több gyermekotthon és állami intézmény integrálja a pénzügyi oktatást, különösen azokban az államokban, ahol a gyermekek kikerülnek az állami gondozásból, és önálló életet kell kezdeniük. Az oktatás segítséget nyújt a személyes pénzügyek kezelésében, a költségvetés készítésében, a hitelkezelésben, és a takarékoskodásban.

Kanadában is elindultak programok, amelyek célja a fiatalok pénzügyi tudatosságának növelése. A helyi gyermekvédelmi szolgáltatások rendszeresen biztosítanak pénzügyi oktatást, különösen azok számára, akik hamarosan elhagyják a gyermekotthonokat és saját lábra szeretnének állni.

Az Egyesült Királyságban a pénzügyi oktatás nemcsak az iskolákban, hanem bizonyos gyermekvédelmi programokban is része lehet a képzésnek. A fiatalok számára elérhetőek olyan programok, amelyek támogatást adnak a pénz kezelésében, a megtakarítások fontosságában, valamint a felelős költekezésben.

Az ausztrál gyermekvédelmi rendszerben a pénzügyi edukáció is része a programoknak, különösen azoknak a fiataloknak, akik a gyermekotthonokból kikerülve próbálnak felnőtté válni. A pénzügyi készségek fejlesztése segíti őket abban, hogy megértsék a pénzügyi függetlenség fontosságát.

Bár Németországban a pénzügyi edukáció nem minden gyermekotthonban kötelező, az állam támogatja azokat a programokat, amelyek a fiatalok számára biztosítják a szükséges pénzügyi ismereteket. A nevelőotthonokból kikerülő fiataloknak elérhetőek olyan oktatási lehetőségek, amelyek a felelős pénzgazdálkodásra tanítanak.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.