A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kiemelte: célunk, hogy mindenki, aki tud és akar dolgozni, munkát kapjon. Ennek érdekében a kormány kiemelt figyelmet fordít az álláskeresők támogatására és a foglalkoztatottság további növelésére. Az uniós finanszírozású programok bértámogatást, lakhatási és utazási térítést biztosítanak, amelyek eddig 28 ezer álláskeresőnek segítettek az elhelyezkedésben – közölte kedden a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A nemrégiben bejelentett „KKV kapacitásbővítő támogatás 2.0” program 4,1 milliárd forintos kerettel segíti a kis- és középvállalkozások munkaerő-növelését, közel 1700 új munkahelyet teremtve. A Munkából-munkába program az elbocsátott dolgozók gyors újbóli elhelyezkedését támogatja, míg a kétmilliárd forintos új digitális fejlesztési program a kkv-k versenyképességét és munkavállalóik képzettségét fejleszti.
A rekordmagas foglalkoztatottság egyértelműen jelzi, hogy a magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett. Míg a regisztrált álláskeresők száma történelmi mélyponton van, 2010-hez képest már egymillióval dolgoznak többen, így a foglalkoztatottak száma megközelítette a 4,7 millió főt. Eközben az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére emelkedett. A történelmi jelentőségű bérmegállapodás értelmében 2027-ig a minimálbér összesen negyven százalékkal nő.
A gazdasági mutatók azt jelzik, hogy a belgazdaság helyreállt, és a középosztály erősödik. Ez nemcsak a rekordmagas foglalkoztatottságban és a folyamatos reálbér-emelkedésben mutatkozik meg, hanem a lakossági fogyasztás növekedésében, a hitelezés élénkülésében, a
lakástranzakciók számának emelkedésében, az új- és használt autópiac fellendülésében, valamint a hazai turizmus szárnyalásában is. A foglalkoztatottság további bővülése mellett a kormány kiemelt célja a jövedelmek vásárlóerejének növelése, illetve a magyar családok és fiatalok támogatása, amelyre az Új Gazdaságpolitikai Akciótervben 2632 milliárd forintot fordít. Az akcióterv részeként elindult a Munkáshitel program, amely a 17–25 év közötti dolgozó fiataloknak biztosít akár négymillió forintos, kamatmentes hitelt életkezdésük támogatására. A gyermekek után járó családi adókedvezményt pedig megduplázzák, így az emeléssel együtt az adókedvezmény bevezetése óta összesen 4400 milliárd forinttal több maradt a gyermekes családok zsebében.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Németh András Péter)