A katások száma évről évre stabilan nő, egy év alatt közel hétezer új katás jelent meg a rendszerben. A katások jelenleg mintegy 4,5 millió bizonylatot – számlát és nyugtát – állítanak ki a vezető fintech cégnél – számolt be a Világgazdaság a Számlázz.hu adataira hivatkozva.
Egyre többen vannak a katások
A Számlázz.hu-nál az elmúlt két évben folyamatosan nőtt a katás vállalkozók száma. Tavaly ötezer, idén már közel hétezer új katás vállalkozót köszöntött a rendszerében a piacvezető pénzügyi adminisztrációval foglalkozó fintech cég. A tavalyi negyvenezer után idén már jelenleg 47 ezer vállalkozás jelezte, hogy katásan fizeti az adóját.
A katások száma 2022-ben még 261 ezer volt, majd 2022. szeptember 1-től, amikor megszűnt a kisadózó vállalkozások tételes adója, a régi kata – és ezzel az a lehetőség is, hogy vállalkozások számára állíthassanak ki számlát –, ez a szám drasztikusan csökkent. Az érintettek jelentős többsége átalányadózó lett vagy más adónemet választott, esetleg fel is hagyott a tevékenységével.
Az új katás vállalkozások 2024. február és 2025. február között közel 4,5 millió számlát és nyugtát állítottak ki a Számlázz.hu segítségével. A kata a legegyszerűbb adminisztrációval és legkedvezőbb költséggel rendelkező adónem.
Erre figyeljenek a következő napokban a katások
A pénzügyi adminisztrációval foglalkozó fintech cég jelezte, hogy a katás vállalkozók számára fontos határidő közeleg:
Február 25-ig le kell adniuk az előző évről szóló bevallásukat. A február 25-i dátumot pedig érdemes komolyan venni. A határidő lejárta után a hatóságok hiánypótlásra szólítják fel azokat, akik nem tettek eleget adóbevallási kötelezettségüknek, utána pedig mulasztási bírságot is kivethetnek
– hívják fel a figyelmet.
Ügyféllekérdezési számaik arról tanúskodnak, hogy a katás vállalkozók 44 százaléka a könyvelőjével készítteti el a bevallását, 22 százalékuk családtag vagy más hozzáértő segítségével. A többiek önállóan birkóznak meg a feladattal.
A Számlázz.hu szerint a katások többsége egyszerűen Excel-táblázatban vezeti a bevételi nyilvántartását vagy ezt is a könyvelőre bízza. Mindössze 11 százalék használ valamilyen digitális megoldást, pedig a keretfigyelő, keretkövető, adózási teendőket támogató programok szerintük jelentősen megkönnyítik a vállalkozók életét.