A világ legveszélyesebb munkái közé azok tartoznak, ahol a dolgozók komoly kockázatot vállalnak, és ha egy kicsit nem figyelnek, azonnal életveszélybe kerülnek. Az extrém és veszélyes munkák fizetése általában magasabb, mint a hagyományos munkáké.
!["Ghost net" collected from 30-meter-deep wreck in Karaburun of Turkiye's Izmir munka](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/OXhiJbfsS8ZsF9XWGsVBbrnX7mdl9E7wIY5HFQd93YA/fit/1024/682/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2Y2YTkyYThlNDcxOTQ4NTRiZDNmNzRkZjdmZmIwNzBj.jpg)
Az amerikai Nemzeti Biztonsági Tanács szerint a legnagyobb sérülésveszéllyel járó iparágak közé tartoznak a szállítás, a gyártás, a karbantartás, az építőipar és a rendvédelmi szervek.
Ez a munka nagyon durva
A mélytengeri, ipari búvárok nem a trópusokra visznek turistákat korallzátonyokat nézni. Ehelyett például ellenőrzik javítják, eltávolítják vagy telepítik a víz alatti vezetékeket. Előfordulhat, hogy
- fúrókat,
- kalapácsokat,
- fáklyákat és
- hegesztőt
is kell használniuk. A munka során a legnagyobb veszélyek közé tartoznak a víz alatti ragadozók, a hibás berendezés működése, a fulladás, a hipotermia, a rossz látási viszonyok és a felszerelések által okozott sérülések. A fizetés a munkától és a munkakörnyezettől függ, de egyes búvárok évente több mint 111 ezer dollárt (42,2 millió forint) keresnek.
A nyílt vízen sem biztonságos
A tengeri halászat sem tartozik a könnyű munkák közé: náluk a legnagyobb kockázatot az időjárás jelenti. Az erős viharok, a heves esőzések, a magas hullámok és a szélsőséges időjárási körülmények gyorsan életveszélyes helyzeteket idézhetnek elő. A hajók felborulhatnak, elsüllyedhetnek, a halászok baleseteket szenvedhetnek. A nehéz halászati eszközökkel végzett munka – például hálók, csapdák, horgok – gyakran súlyos balesetekhez vezethet, mint például esések, zúzódások, vágások, sőt amputációk is előfordulhatnak. A tengeri halászok átlagosan mintegy 75 ezer dollárt (28,8 millió forint) keresnek.
Amit a filmsztárok már nem mernek megcsinálni
A kaszkadőrök magasan képzett sportolók, akik hajmeresztő mutatványokat hajtanak végre a színészek helyett. Ez a foglalkozás fizikailag rendkívül megterhelő és veszélyes. Keresetük attól függően változik, hogy egy éven belül hány munkát vállalnak. A Screen Actors Guild (SAG) szabványokat határoz meg a fizetésre és a megrendelésre. Annak ellenére, hogy kaszkadőrök projekt/film alapon dolgoznak, sok pénzt kereshetnek. Az SAG szerint az átlagfizetésük évi 204 672 dollár (78,5 millió forint).
Olajfúrómunkás
Az Egyesült Államokban az olajfúró tornyok dolgozóinak fizetése a szereptől, a tapasztalattól és a régiótól függően változik. Átlagosan az olajfúrótornyok dolgozói körülbelül 55 272 dollár (több mint 21 millió forint) bevételre számíthatnak évente, a legjobban fizetett munkakörök bére meghaladja az évi százezer dollárt. A legjövedelmezőbb pozíciók közé a fúrási tanácsadók, a fúrótorony-menedzserek és a kőolajmérnökök tartoznak, 143 ezer és 305 ezer dollár közötti fizetéssel.
Az olajfúrótornyok dolgozóinak juttatásai gyakran magukban foglalják
- az egészségbiztosítást,
- a prémiumokat,
- a túlóradíjakat,
- a szállást,
- az étkezést és
- a hosszabb szabadságot.
Sok alkalmazott rotációs munkarend szerint dolgozik, két hét a szerelvényen, majd két hét szünet következik. A munkásokra rengeteg veszély leselkedik a tenger középén, ráadásul kórház sincs a közelben.
Tavaly halt meg a legtöbb haditudósító
Természetesen a katonák sem végeznek könnyű munkát, hiszen bármikor életüket veszíthetik háborús övezetekben, ám a haditudósítók azért vannak nagyobb veszélyben, mert ugyanott tartózkodnak, csak katonai kiképzés nélkül, így a túlélési esélyeik is kisebbek. A Committee to Protect Journalists (CPJ) adatai szerint 2024-ben legalább 124 újságírót és médiamunkást öltek meg, jelentős részük (82) a Gázai övezetben halt meg. A CPJ ezenkívül 42 másik újságíró és médiamunkás meggyilkolását dokumentálta 16 országban, ezek közül a leghalálosabb Szudán (hat), Pakisztán (hat), Mexikó (öt), Szíria (négy), Mianmar (három) és Irak (három) volt.
![](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/avbToPAvVDjDKeB1e9KKFq8N1SttpN4eiSvRssOmcs8/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzg5NzdmZGY2YWZjNTQ3MTJiMDYyZTMxY2FhYjI3YjFk.jpg)
A haditudósítók fizetése magasabb, mint az átlagos újságírói fizetés, mivel munkájuk rendkívül veszélyes, ám ez a bér nem feltétlenül tükrözi a munka valós kockázatát. A szabadúszó, szerződést kötő újságírók általában megkérik az árát egy helyszíni riportnak, információnk szerint a nagyobb lapok akár százezer forintot is fizetnek egy tudósításért a háborús övezetekből.