Csúcsbevételeket termel, de egyre zavaróbban zsúfolt ez a gyógyfürdő

A korábbinál 1,6 milliárd forinttal magasabb, összesen 13,1 milliárd forint árbevételt produkált tavaly a Széchenyi Gyógyfürfő, amelynek éves vendégforgalma is nőtt: az előző évi 1,3 után megközelítette az 1,4 millió főt. Összesen 4,5, ebből idén egymilliárd forintot terveznek fordítani a gyógyfürdő felújítására.

2025. 03. 29. 6:15
Széchenyi fürdő széchenyi Gyógyfürdő
Mára időszerűvé vált a Széchenyi komplex felújítása, ezért a Budapest Gyógyfürdői Zrt. tavaly hároméves, több ütemre tagolt korszerűsítési programot indított Forrás: Termál Online
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fővárosi fürdők többségét üzemeltető Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. tavalyi beszámolója szerint a Széchenyi Gyógyfürdő továbbra is külön kategóriát képvisel a hazai fürdők mezőnyében. Egészen elképesztő vendégforgalmi és árbevételi számokat produkál egymagában.

széchenyi gyógyfürdő bevétel felújítás
Bevételei alapján a Széchenyi Gyógyfürdő külön kategóriát képvisel a hazai fürdők mezőnyében 
Fotó: Shutterstock

Óriási bevétel hozott a Széchenyi Gyógyfürdő

A patinás Széchenyi Gyógyfürdő tavalyi vendégforgalma 1 374 692 főt tett ki, amely kismértékű növekedést jelent a 2023-as 1 365 913 főhöz képest. A Budapest Gyógyfürdői Zrt. által üzemeltetett összes fürdő együttes vendégforgalma tavaly 3,9 millió volt, azaz a Széchenyi hozta a vendégforgalom 35 százalékát. Árbevétel terén azonban még ennél is többet produkált – írja a Termál Online.

A Széchenyi ugyanis – az egy évvel korábbi 11,5 milliárd forint után – tavaly 13,1 milliárd forintot, azaz a társaság teljes árbevételének majdnem a felét hozta. 

Ez abból látszik igazán, hogy a második legtöbb pénzt termelő, idén a tervek szerint bezáró Gellért Gyógyfürdő tavaly 4,2 milliárd forint árbevételt ért el. Ennek több mint háromszorosát hozta a múlt évben a Széchenyi, a Palatinus fürdő évi 1,4 milliárd forintos árbevételének pedig majdnem a tízszeresét. A portál számításai szerint amennyiben a Széchenyi Gyógyfürdőt egy külön cégbe szerveznék ki, akkor az lenne a legnagyobb árbevételű hazai fürdővállalat. A Széchenyi gyógyászatának tavalyi vendégszáma 51 ezer főt tett ki, amivel már kevésbé domináns ezen a téren, hiszen ez a társaság teljes gyógyászati forgalmának nagyjából a negyede.

A túl sok vendég már zavaró a külföldi látogatóknak

A kiemelkedő eredményt némileg beárnyékolja egy kevésbé pozitív hír. Úgy tűnik, a rendkívüli vendégszám azonban egyre inkább zavarja a külföldieket. Nemrégiben a Radical Storage egy felmérést készített a világ öt legkiábrándítóbb turisztikai látványosságról, 95 352 látogató értékelését elemezve. A megkérdezettek értékelése alapján az utazók által amúgy igen kedvelt Széchenyi Gyógyfürdő is felkerült a listára.

Az első helyen az Egyesült Királyságban található Alton Towers vidámpark áll, a látogatók 49,4 százalékának negatív értékelése alapján. A második helyen a budapesti Széchenyi Gyógyfürdő található a negatív értékelések 37,2 százalékával, a harmadik helyre pedig a Tenerifében található Siam Park került 31,2 százalékos negatív értékeléssel. 

A felmérés eredményei szerint a Széchenyi Gyógyfürdő esetében a legnagyobb csalódást a zsúfoltság és a magas árak okozták.

Ami az árakat illeti, a Széchenyi-fürdőben az előző évi magasabb emelés után idén kisebb mértékben nőttek a jegyárak: a normál szekrényes belépő hétfőtől csütörtökig idén 11 ezer forintba, pénteken és hétvégén 12 500 forintba, a kiemelt időszakokban pedig 13 500 forintba kerül, amely ezek szerint már a külföldieknek is egyre kevésbé megfizethető.

Megkezdődött a felújítás

Bár a Széchenyi Gyógyfürdő jelentős bevételt termel, de költeni is kell rá. Mára ugyanis időszerűvé vált a fürdő komplex rekonstrukciója, ezért a Budapest Gyógyfürdői Zrt. tavaly hároméves, több ütemre tagolt felújítási programot indított, amelynek teljes tervezett költsége eléri a 4,5 milliárd forintot.

Az első ütem már tavaly megkezdődött, ebben az évben egymilliárd forintot terveznek fordítani a munkálatokra. Ebből 

  • mostanra befejeződött a tűzjelzőrendszer 2024-ben kezdődött kiépítése az épület teljes területén
  • megújul a fürdő uszoda oldali főbejáratának kőlépcsője, 
  • korszerűsítik a lépcső alatti öltözőket, amelyek szigetelést kapnak a talajvíz és csapadékvíz ellen, 
  • folyamatban van az úszómedence teljes felújítása is, 
  • megtisztítják és felújítják a medence környezetében található műkőelemeket és korlátokat, 
  • korszerűsítik a vízgépészeti rendszert, a lábmosót és annak gépészetét is
  • a tervek szerint átalakítják a lépcsős napozót is, amely a női napozóterasz területén egy koktélterasszal bővül, 
  • a teljes légtechnikai rendszer modernizálása is megkezdődik, első ütemben a vízgépészeti rendszerek vegyszertárolóinak szellőzését érintve, 
  • megkezdődik a termálrészleg teljes felújítása a termálosztály egy-egy részlegének átmeneti bezárásával, de a fürdő többi részének folyamatos üzemeltetése mellett. A felújítás a legrosszabb állapotú, lesürgősebb beavatkozást igénylő teherhordó szerkezetekkel érintett területeken kezdődik, és a legalacsonyabb kockázatúakkal fejeződik be. 

A Thermál Online azt is írja, hogy hosszabb távon előkészítik a Széchenyi-fürdő teljes külső és udvari homlokzatainak korszerűsítését, és még mintegy 500-600 négyzetméternyi tetőfelület is felújításra vár, amely eddig még nem történt meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.