Nagy segítség a gazdáknak: érkezik a kárenyhítő támogatás

Az elmúlt évtizedben tudatos fejlesztések történtek a mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerben. A kárenyhítő juttatások kifizetése jelentősen segíti a mezőgazdasági termelőket a tavaszi munkálatok elvégzésében és a termelés fenntartásában.

2025. 03. 26. 9:59
Illusztráció Fotó: Dmytro Smolienko Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Március végéig több mint tízezer mezőgazdasági termelő részesül a tavaly keletkezett káresemények után mintegy harmincmilliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban – derült ki az Agrárminisztérium közleményéből. A kifizetéssel érintett összes terület nagysága meghaladja a 260 ezer hektárt.

20240711 KörnyeAratásZajlanak az aratási munkák.Fotó: Flajsz Péter Gergő FP24 Óra HUSZ A képen: búza kombájn kár
Tavaly az aszály okozta a legjelentősebb károkat
Fotó: Flajsz Péter

Mint írták, 2025-től a Közös agrárpolitika stratégiai terv módosításának köszönhetően az Agrárkár-enyhítési Alap már uniós forrással is bővült, amellyel a termelői befizetés és központi költségvetési hozzájárulás évente mintegy tízmilliárd forinttal egészült ki. Az uniós forrás bevonásával idén elegendő pénzeszköz áll rendelkezésre, így

az agrárkár-megállapító szerv által megállapított jogos termelői igények teljes mértékben, visszaosztás nélkül kifizethetőek. 

Tavaly az aszály okozta a legjelentősebb károkat. A teljes kárenyhítési juttatás összegéből aszálykárra mintegy 25,6 milliárd forintot folyósít a Magyar Államkincstár.

A kárenyhítő juttatásra vonatkozó jogosultság és a kárenyhítő támogatás összegének megállapításkor az államkincstár a 2023. november 1-től 2024. október 31-ig tartó kárenyhítési időszakban bekövetkezett, a kormányhivatalok által igazolt káreseményeket vette alapul.

Fókuszban a kárenyhítés

Az Agrárminisztérium kiemelt célja, hogy a mezőgazdasági termelők tevékenységének jövedelmezőségét segítse. Ehhez és a kiszámíthatósághoz járul hozzá a 2012 óta folyamatosan fejlődő mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer, amelynek első és egyben legfontosabb pillére az agrárkár-enyhítési rendszer. További két kockázatkezelési eszköz pedig

  • a mezőgazdasági biztosítási díjtámogatás
  • és a mezőgazdasági krízisbiztosítás,

amelyek ugyancsak a gazdálkodói öngondoskodás tekintetében működnek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.