Jelentős összegű kiegészítésre lehet szükség az agrárkárenyhítési rendszerben. Bár pontos adatok egyelőre még nem állnak rendelkezésre arról, hogy a tavaly november végi határidőig összesen mekkora összegre nyújtottak be kárenyhítési igényt a gazdálkodók, az azonban borítékolható, hogy a termelői befizetések nem lesznek elegendőek a múlt évi károk kompenzálására. Vélhetően az idén is szükség lesz a kormányzati források bevonására, az erről szóló javaslatot az agrárminiszter néhány hét múlva terjesztheti a kabinet elé.
Az Agrárminisztériumtól megtudtuk, hogy a beérkezett adatok összesítése még folyamatban van, a kárigények tényleges mértékére várhatóan februárban derül majd fény. A gazdálkodók február elején kapnak értesítést arról, hogy esetükben mennyi az elismert, jogos kár.
Az elmúlt évben kétségkívül az aszály okozta a legnagyobb kárt a mezőgazdaságban. Szeptember elejéig 1,35 millió hektárra jelentettek aszálykárt a termelők, amely a 2017–2021 közötti évek hasonló időszakáig bejelentett terület közel nyolcszorosa. Hogy pontosan mekkora összegre lesz szükség az idén az időjárási viszontagságok okozta károk kompenzálására, egyelőre nem tudni. A múlt évi rendkívüli szárazság miatt borítékolható, hogy a korábbiaknál jóval magasabb lesz a megítélt juttatás összege. Nagy István agrárminiszter lapunknak korábban arról beszélt, hogy a rendkívüli aszály miatt arra számít, hogy a gazdálkodói károk mértéke meg fogja haladni az alap 12,5 milliárd forintos keretét.