Élen jár hazánk a fogyasztók védelmében

Magyarország 2024-ben is negyedik volt Európában a veszélyes termékek kiszűrésében.

2025. 04. 17. 9:53
Kína termékeit nem kézbesíti a posta
Illusztráció Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly minden eddiginél több, összesen 4137 figyelmeztetést regisztrált az uniós termékbiztonsági riasztási rendszer. A magyar hatóságok 2024-ben 365 veszélyes termékről küldtek riasztást a Safety Gate rendszerbe, ezzel Magyarország ismét a negyedik helyet szerezte meg az európai országok között, megelőzve többek között Franciaországot, Lengyelországot és Ausztriát is.

A Safety Gate az Európai Unió által működtetett gyorsriasztási rendszer, amely lehetővé teszi a nem élelmiszer jellegű veszélyes termékekről szóló információk gyors megosztását a tagállamok között. Ennek köszönhetően a nemzeti hatóságok – így a magyar piacfelügyeleti hatóságok is – gyorsan képesek beavatkozni a fogyasztók védelme érdekében.

2024-ben minden eddiginél több, összesen 4137 riasztást regisztrált a rendszer, amely jelentős növekedés az előző évekhez képest. A magyar hatóságok 2024-ben 365 veszélyes termékről küldtek riasztást a Safety Gate rendszerbe, ezzel Magyarország ismét a negyedik helyet szerezte meg az európai országok között, Olaszország, Németország és Svédország után.

A 2024-ben benyújtott magyar riasztások 47 százalék a kozmetikumokra vonatkozott, amelyeket a 2022 márciusától tiltott BMHCA jelenléte miatt minősítettek veszélyesnek. A BMHCA nevű mérgező anyag bőrszenzibilizációt okozhat, károsíthatja a reproduktív rendszert, valamint a születendő gyermekek egészségét. Ezt követték a díszvilágítási füzérek (19 százalék) és elektromos készülékek (14 százalék), például hajszárítók, hosszabbítók és USB töltők, amelyek áramütés- és égéskockázatot jelentettek.

A bejelentett játékok esetében (11 százalék) továbbra is kiemelkedő kockázatot jelent a ftaláttartalom, valamint a fulladásveszély, a halláskárosodás és a lángállóság hiánya. A gépjárművek, a ruházati termékek, a gyermekgondozási eszközök, a sporteszközök és a lézerpointerek a fennmaradó riasztások között szerepeltek.

Német-Weingartner Lilla, az NKFH elnöke elmondta:

Magyarország évek óta az élmezőnyben van a veszélyes termékek kiszűrésében. A 365 riasztás 97 százaléka súlyos kockázatot jelölt, a fennmaradó rész közepes vagy magas kockázatú termék volt. Az aktív hatósági jelenlét hozzájárul nemcsak a hazai fogyasztók, hanem az egész Európai Unió lakosainak biztonságához.

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság és a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok minden esetben intézkedtek a termékek forgalomból történő kivonása és indokolt esetben a fogyasztóktól történő visszahívása érdekében. Az NKFH továbbra is elkötelezett a magyar fogyasztók biztonsága iránt, és minden eszközzel azon dolgozik, hogy hazánk piacán kizárólag biztonságos termékek legyenek elérhetők.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.