Kórházfelújítás: hogyan érinti a vármegyéket az uniós források befagyasztása?

A kormány már tavaly év elején összeállította azt a listát, amely tartalmazza azokat az egészségügy átfogó fejlesztéséhez nélkülözhetetlen rekonstrukcióra szoruló intézményeket, amelyek felújítására az úgynevezett RRF (Helyreállítási Alap) uniós program forrásait vennék igénybe. Mivel a kórházfelújítás és intézményi felújítások esetén utófinanszírozással történik az elszámolás, így korrupcióra esély sincsen, mert Brüsszel akkor fizet, ha a beadott terv készül el.

2025. 04. 16. 11:20
Fotó: Nagy Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos botrány rázta meg a magyar közéletet: Kollár Kinga európai parlamenti képviselő érvelése az uniós források befagyasztása mellett a Tisza Párt „őszödi beszédévé” vált. A brüsszeli forrásbefagyasztás következménye, hogy ötven kórházfelújítás elmarad. Takács Péter egészségügyért felelő államtitkár elmondta, hogy az RRF-pénzek esetében utófinanszírozással számolnak el a felek, tehát az EU csak akkor fizeti ki a kormány által benyújtott számlát, amikor elkészült az adott beruházás, az eredeti terveknek megfelelő tartalommal. Úgy fogalmazott a szolnoki kórház előtt tartott sajtótájékoztatóján: álságos arra hivatkozni, hogy az unió azért nem adja oda ezeket a forrásokat, mert bárki ellopná a pénzt – írja a Világgazdaság

kórházfelújítás
Elmarad a kórházfelújítás Szekszárdon is, marad a régi, elavult rendelőintézet. Fotó: Makovics Kornél

Hogyan érinti a vármegyéket a források megakasztása?

A Világgazdaság részletesen felsorolja, hogy az egyes vármegyék mely intézményeinek hiúsul meg a felújítása, és mekkora összegű beruházást tervezett a kormány. A teljes lista itt olvasható, kiemeltünk néhány jelentős beruházást:  

Szekszárdon egy teljesen új rendelőintézet épült volna fel, 21,5 milliárd forint értékben – közölte a Teol.hu. Máté Péter, Szekszárd alpolgármestere úgy reagált: vérlázító, hogy Magyar Péter és Kollár Kinga a saját politikai hasznukért hajlandók a magyar emberek kárára cselekedni. Felháborító, hogy ők azt gondolják: a Tisza Pártnak az a jó, ami a magyaroknak rossz.

A Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Hetényi Géza Kórház-Rendelőintézet az egyik legnagyobb vesztese a kialakult helyzetnek. Az intézmény csaknem 8,1 milliárd forintnyi fejlesztési forrástól esett el, amelyből megújult volna többek között az onkológiai részleg és a szakrendelő is. Emellett a tiszafüredi mentőállomás felújítása, valamint egy új törökszentmiklósi mentőállomás megépítése is az elmaradt beruházások közé tartozik – számolt be a Szoljon.hu.

A szombathelyi Markusovszky Egyetemi Oktatókórház is érintett – írta a Vaol.hu. A nyugat-magyarországi Komprehenzív Kardiovaszkuláris Centrum Markusovszky-kórházban található egységében több mint kétezer négyzetméter újulhatott volna meg 5 milliárd 150 millió forintból.

A Heol írása szerint a listán az egri kórház és a hatvani állomás szerepel. Az 5350 négyzetméteres rendelőintézetre 4,5 milliárd forintot szántak, és ebben eszközbeszerzés is szerepelt. A rendelőintézet a városban és a környéki kistelepülésen élőket egyaránt ellátja. A megkérdezettek közül többen is felháborodásukat fejezték ki, amiért a felújítási terv elé akadály gördült.

 

 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.