Teljes erővel zajlik a védekezés Győr-Moson-Sopron vármegyében a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen – közölte Nagy István agrárminiszter vasárnap sajtótájékoztatón Mosonmagyaróváron.
A tárcavezető elmondta, hogy továbbra sincs új kitörés, négy telep érintett a vírus fertőzésével. Két telepet már mentesítettek, a másik két telepen pedig zajlik a mentesítés. A fertőzéssel érintett telepeket zárlat alá vonták és a lehető legszigorúbb ellenőrzés alatt tartják – emelte ki. „Mindent elkövetünk azért, hogy a vírus ne tudjon onnan kijutni” – mondta, hozzátéve, hogy megerősítették a fertőtlenítési pontokat, szigorították a telepeknek az őrzését és ellenőrzik a járványügyi szabályok betartását, mert emberi tényező nem lehet a vírus terjesztője.
A vadállományban nem mutattak ki fertőzést
Beszélt a vadállomány helyzetéről, hogy milyen szerepe lehet a vadállománynak a vírus terjesztésében. Az érintett telepek körül egy tíz kilométeres zárlatot hoztak létre, ezen belül a vadászati tevékenységet megtiltották.
– Hivatásos vadászokat kértünk fel arra, hogy diagnosztikai kilövés céljából végezzenek ilyen tevékenységet, pontosan azért, hogy a kilőtt egyedekből vérvétel útján tudjunk eredményeket kapni, hogy meg tudjuk állapítani, hogy van-e fertőzés ezekben az állatokban – mondta Nagy István.
Az eredményekről szólva elmondta: 176 egyedből vett minta alapján egyetlen egy vadállatban sem mutatták ki a vírust.
Elmondta: a diagnosztikai kilövések az ország minden területén folynak, a vadászok által beküldött mintákat vizsgálják, így országos térkép készülhet arról, hogy a vadállományban mennyire tud terjedni a betegség.
Ezeken felül az operatív törzs további intézkedéseket is hozott – jelezte az agrárminiszter. Az érintett telepeket villanypásztorral is védeni kell.
A madarak szerepe is fontos lehet a ragályfogás és a terjesztés miatt, így a telepeken madárriasztókat kell felszerelni - közölte.
Arról is beszélt: húsvét közeledtével megnő a juhágazat szerepe, január 31-e óta a Nemzeti Élelmiszerláncbiztonsági Hivatal nem állapított meg a juhállományban újabb kiskérődzők pestise kitörést.
Ez nagyon fontos, mivel a kedvező járványügyi eredmény alapján a Nébih így valamennyi betegség miatt elrendelt területi korlátozást feloldott. Megkezdődhet az export, illetve zavartalanul folytatódhat, ami létkérdés ennek az ágazatnak
– fogalmazott a tárcavezető.