Ismét pozitív tartományban lehet a GDP

Szerdán érkezik meg a hét legfontosabb adata, a második negyedéves GDP első becslése idehaza is és az Eurostat is e napon közli az uniós számokat. Kedden és szerdán tartja soron következő kamatdöntő ülését a Fed. A várakozások szerint a kamat most sem változik.

2025. 07. 28. 5:35
GDP
A hét közepén mindenhonnan GDP-adatok érkeznek Forrás: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A héten bővelkedni fogunk a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatközléseiben. Kedden a turisztikai szálláshelyek júniusi adatait közli a hivatal. Májusban a vendégéjszakák száma kismértékben, 1,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül a belföldi vendégéjszakák száma 1,5, a külföldieké 2,3 százalékkal lett magasabb, mint az előző év azonos időszakában volt – ismertette lapunk megkeresésére Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.

Győr Audi, gépjármű, autóipar, GDP
A GDP-t illetően a második negyedévben visszakerülhetünk a pozitív tartományba
Fotó: Kurucz Árpád

Szerdán érkezik meg a hét legfontosabb adata, a második negyedéves GDP első becslése, illetve ekkor jelennek a júniusi külkereskedelmi termékforgalmi adatok is. Az első negyedéves kellemetlen meglepetés után remélhetőleg most javítani tud a magyar gazdaság. Az első negyedévben negyedéves alapon 0,2 százalékkal csökkent, miközben éves alapon a nyers adatok szerint stagnált, kiigazítva viszont 0,4 százalékkal mérséklődött a magyar gazdaság teljesítménye. Regős Gábor várakozásai szerint a második negyedévben visszakerülhetünk a pozitív tartományba: az áprilisi makrogazdasági adatok kifejezetten kedvezőek voltak, bár ezen a májusi adatok némileg rontottak.

Májusban az export volumene éves összevetésben 3,2, míg az importé 5,4 százalékkal nőtt éves összevetésben. Az egyenleg 281 millió eurós romlásához hozzájárult a volumenek kedvezőtlen alakulásán kívül a cserearányok romlása is, azaz az, hogy az import ára jobban emelkedett, mint az exporté – forintban számolva 3,7, illetve 3,1 százalékkal – sorolta a vezető közgazdász.

Csütörtökön az ipari termelői árak júniusi alakulását ismerhetjük meg. Az előző hónapban az ipar termelői árai havi alapon 0,7 százalékkal mérséklődtek, míg éves összevetésben 6,9 százalékkal növekedtek. Az éves drágulást a forint gyengülése és az előállítási költségek növekedése okozta – ez viszont 

rámutat arra is, hogy az ipari termelői árak irányából is érkezik inflációs nyomás a gazdaságba

 – hívta fel a figyelmet Regős Gábor.

Pénteken az első féléves lakásépítési adatokat hozzák nyilvánosságra. Az első negyedévben tovább csökkent az épített lakások száma: egy év alatt 2,7 százalékkal. Ugyanakkor a kiadott építési engedélyek száma nagyjából negyedével lett magasabb az egy évvel korábbinál, így lassan lehet remény az elmúlt éveket jellemző kedvezőtlen trend megfordulására. Ezt segíti előz az Otthon start hitelprogram mellett a lakhatási tőkeprogram is.

Az Eurostat esetében három fontosabb adatot kell kiemelnünk – ebből egyaránt kiemelkedően fontos a szerdán megjelenő második negyedéves GDP-adat és a pénteki júliusi inflációs adat, de azért nem szabad megfeledkezni a csütörtöki júniusi munkanélküliségi adatról sem. Az első negyedévben az eurózóna gazdasága a korábbinál kedvezőbb növekedést mutatott: negyedéves alapon 0,6, míg éves összevetésben 1,5 százalékkal bővült.  Júniusban az eurózóna inflációja az előző havi 1,9 százalékról 2,0 százalékra emelkedett, azaz pont a jegybanki célnak felelt meg. Ez havi alapon 0,3 százalékos drágulást jelent, miközben a maginfláció havi alapon 0,4, éves összevetésben pedig 2,3 százalék volt – sorolta Regős Gábor.

A munkanélküliségi ráta az eurózónában 6,3 százalékra nőtt az előző havi 6,2 százalékról. Ez éves összevetésben 0,1 százalékpontos csökkenést jelent. Az Európai Unió egészét tekintve az állástalanság mértéke az előző havival megegyezően 5,9 százalék volt. Ez éves összevetésben szintén 0,1 százalékpontos mérséklődés. Az egyes tagállamok közül a legnagyobb munkanélküliséget Spanyolországban (10,8 százalék százalék) és Finnországban (kilenc százalék), míg a legkisebbet Máltán és Csehországban (2,7, illetve 2,8 százalék) mérték.

Az Egyesült Államokból szerdán második negyedéves GDP, csütörtökön júliusi személy kiadások árindexe, pénteken júliusi munkaerőpiaci adat érkezik – hívta fel a figyelmet Regős Gábor. Rámutatott, az első negyedévben a GDP érezhetően lassult az Egyesült Államokban, ami a vámok körüli bizonytalanságokra és az ebből fakadó importélénkülésre vezethető vissza. Az Egyesült Államokban leginkább használt, negyedéves alapú évesített volumenváltozás az előző negyedéves 2,4 százalékos növekedés után most félszázalékos csökkenést mutatott. Ez azonban még mindig kétszázalékos növekedés éves alapon – kérdés, hogy a második negyedévben sikerül-e javítani vagy technikai recesszióba kerül a világ vezető gazdasága.

A személyes kiadások árindexe májusban éves alapon 2,3 százalékkal nőtt az előző havi 2,2 százalék után, azaz egyelőre nem látszik jelentősebb inflációs nyomás – talán a fogyasztói árindexnél látottakhoz hasonlóan ez majd épp most kezd megjelenni.

Júniusban az új nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma 147 ezer főt tett ki az előző havi 144 ezer fő után – igaz, hogy ebből 73 ezer fő a közszférában helyezkedett le, azaz az adatokon a DOGE-program kifulladása látszik. A munkanélküliségi ráta az egy évvel korábbival megegyezően 4,1 százalékot tett ki, ami az előző havinál minimálisan kisebb – azaz ezen adat alapján az amerikai munkaerőpiacon nincs nagy probléma egyelőre.

Kedden és szerdán tartja soron következő kamatdöntő ülését a Fed nyíltpiaci bizottsága. A várakozások szerint a kamat most sem változik, tekintettel a vámok várható inflációs várakozásaira – kivéve persze ha a Fed enged Trump kamatcsökkentési nyomásának. Így az alapkamat maradhat a 4,25-4,5 százalékos sávban. A piac az idei évre két kamatcsökkentést várt az Egyesült Államokra, ám az inflációs adatok nyomán ez egyre inkább kiárazódni látszik.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.