A héten bővelkedni fogunk a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatközléseiben. Kedden a turisztikai szálláshelyek júniusi adatait közli a hivatal. Májusban a vendégéjszakák száma kismértékben, 1,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül a belföldi vendégéjszakák száma 1,5, a külföldieké 2,3 százalékkal lett magasabb, mint az előző év azonos időszakában volt – ismertette lapunk megkeresésére Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.

Fotó: Kurucz Árpád
Szerdán érkezik meg a hét legfontosabb adata, a második negyedéves GDP első becslése, illetve ekkor jelennek a júniusi külkereskedelmi termékforgalmi adatok is. Az első negyedéves kellemetlen meglepetés után remélhetőleg most javítani tud a magyar gazdaság. Az első negyedévben negyedéves alapon 0,2 százalékkal csökkent, miközben éves alapon a nyers adatok szerint stagnált, kiigazítva viszont 0,4 százalékkal mérséklődött a magyar gazdaság teljesítménye. Regős Gábor várakozásai szerint a második negyedévben visszakerülhetünk a pozitív tartományba: az áprilisi makrogazdasági adatok kifejezetten kedvezőek voltak, bár ezen a májusi adatok némileg rontottak.
Májusban az export volumene éves összevetésben 3,2, míg az importé 5,4 százalékkal nőtt éves összevetésben. Az egyenleg 281 millió eurós romlásához hozzájárult a volumenek kedvezőtlen alakulásán kívül a cserearányok romlása is, azaz az, hogy az import ára jobban emelkedett, mint az exporté – forintban számolva 3,7, illetve 3,1 százalékkal – sorolta a vezető közgazdász.
Csütörtökön az ipari termelői árak júniusi alakulását ismerhetjük meg. Az előző hónapban az ipar termelői árai havi alapon 0,7 százalékkal mérséklődtek, míg éves összevetésben 6,9 százalékkal növekedtek. Az éves drágulást a forint gyengülése és az előállítási költségek növekedése okozta – ez viszont
rámutat arra is, hogy az ipari termelői árak irányából is érkezik inflációs nyomás a gazdaságba
– hívta fel a figyelmet Regős Gábor.
Pénteken az első féléves lakásépítési adatokat hozzák nyilvánosságra. Az első negyedévben tovább csökkent az épített lakások száma: egy év alatt 2,7 százalékkal. Ugyanakkor a kiadott építési engedélyek száma nagyjából negyedével lett magasabb az egy évvel korábbinál, így lassan lehet remény az elmúlt éveket jellemző kedvezőtlen trend megfordulására. Ezt segíti előz az Otthon start hitelprogram mellett a lakhatási tőkeprogram is.