– Kihasználják az idősek a délelőtti időszakot a vásárlásra, amikor a boltokban kevesebben fordulnak meg, és így kisebb az esélye, hogy elkaphatják a terjedő koronavírust. Egyre több élelmiszerüzletben tapasztalják, hogy
a veszélyeztetett korosztályhoz tartozók megfigyelik a vírusfertőzés szempontjából biztonságosabb körülményeket, és ahhoz alkalmazkodnak.
Ugyan a kormánynak nem áll szándékában a 9–12 órás idősáv ismételt bevezetése, ám attól még tény, hogy hatékony, ha nem a kockázatos időpontban vásárolnak azok, akiknek az járványügyi szempontból veszélyesebb – jelezte a Magyar Nemzetnek a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke.
Bubenkó Csaba emlékeztetett: a lakosság egy része nehezen alkalmazkodott a megszokott rutintól eltérő korlátozásokhoz, ezt a kereskedelemben is figyelembe veszi a kormány, és az ősszel biztosítja, hogy ne torpanjon meg újra az élet.

– Mivel a vásárló most nem érzi korlátozva magát, nincs ellenállás, sőt sokan már maguktól redukálják a fogyasztási szokásaikat.
Az idősek is keresik a módjait, hogy egyénileg védekezzenek. Úgy tűnik, már ők is rugalmasabban kezelik, hogy változtak a hétköznapok,
és például a nagyvárosokban élénk maradt az internetes vásárlás ebben a körben. Emellett jobban visszafogják a délutáni, hét végi áruház-látogatásokat, a nyilvános programokat. Vannak, akik teljesen átálltak a piacos beszerzésre, mert biztonságosabbnak érzik, mint a zárt üzleteket – sorolta a szakszervezeti vezető, aki szerint ez azért biztató, mert ha minél többen követik a felelősebb eljárásokat, hamarabb túljutunk a járványon úgy, hogy nem kellenek nyomasztó korlátozások.
Intő példának tartja, hogy május óta volt előírás a maszk viselése vásárláskor, amit szeptemberben már hangsúlyosan kértek a szakemberek. A vírustagadó tiltakozások ellenére a Covid átvette az irányítást, aminek bírsággal, ellenőrzéssel rendszerbe állított, szigorú kötelezettség lett a vége. – Jobban járunk, ha minél többen önkontrollt gyakorolunk – fogalmazott Bubenkó Csaba.

– Az élelmiszerboltokban és a drogériákban fordulnak meg a legtöbben, hétköznaponként a délelőtti időszak a legkevésbé zsúfolt. Attól is függ, hogy nagyvárosi vagy falusi üzletről van szó, annak mekkora a fogadó területe, de az átlagos méretű boltok 20-21 órakor zárnak be, míg a nagyobbakban 22 óráig lehet vásárolni, a nonstop boltok, trafikok száma mára elenyésző – ezt már az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára ismertette.