Előbb az Európai Parlamenttel (EP), majd Mark Rutte holland kormányfővel került összetűzésbe Janez Janša szlovén miniszterelnök. A jobboldali kormányfő elégedetlenségének adott hangot az éppen Szlovéniában vizsgálódó európai parlamenti misszióval kapcsolatban, s egy Twitter-bejegyzésben az EP több tagját is Soros György bábjának nevezte. A párhuzamot a balliberális brüsszeli sajtóban, az EP-ben és Hágában is nehezményezték, mondván, annak antiszemita a hangvétele. Janša – aki a szlovén EU-elnökség vezetője – ezután az EP baloldali elnökét és Mark Ruttét is kemény kritikával illette. A holland miniszterelnöknek egyenesen azt ajánlotta figyelmébe, hogy
nem Szlovénia az, ahol újságírókat gyilkolnak meg, így Ruttének és a liberális európai parlamenti képviselőnek, Sophie in ’t Veldnek is inkább az ő védelmükre kellene kelniük – a szlovén médiaszabadság vizsgálgatása helyett.
David Sassoli EP-elnöknek pedig azt üzente, hogy vegye tudomásul: Szlovénia nem egy gyarmat.
Rutte előzőleg ízléstelennek nevezte a Soros-hasonlatot, elmondása szerint a holland kormány a hágai szlovén nagykövetnek is tudtára adta e véleményt.
Beutazzák a keleti régiót
Az uniós parlament nyolctagú delegációja – hét képviselő az állampolgári jogi (LIBE), illetve egy képviselő a költségvetési ellenőrző (CONT) szakbizottságból – épp holland vezetés alatt, a liberális Sophie in ’t Veld irányításával tart háromnapos munkautat Szlovéniában, ahol elsősorban a médiaszabadság helyzetét veszik górcső alá. Ismert, az EP a közelmúltban több kelet-közép-európai országban is vizsgálódott, Bulgáriában, Szlovákiában és alig pár hete Magyarországon is jártak. A hazánkba látogató LIBE-misszió a magyarországi választási kampány alatt tette ezt, majd bírálta sokadszorra a magyar jogállamiságot, ami európai és magyar politikusokból is nemtetszést váltott ki. A zömében liberális képviselők a sajtónyilatkozataikban azt is nehezményezték, hogy nem találkoztak Orbán Viktor miniszterelnökkel Budapesten, ám árulkodó, hogy
Ljubljanában Janez Janša sem fogadta őket.
(Magyarországon Varga Judit igazságügyi és Pintér Sándor belügyminiszter is találkozott a delegáltakkal .)
Emlékezetes, Janša kormányfő a közelmúltban többször is elfogultnak nevezte az EP munkamódszereit. Idén tavasszal egy online LIBE-ülésről is kijelentkezett, mert az azt elnöklő Sophie in ’t Veld nem engedte lejátszani a szlovén média helyzetét bemutató videóját. A konzervatív kormányokkal rendre kritikus holland politikusnő szerint a felvétel bemutatására egyszerűen nem volt lehetőség. Janša szerint a vele szemben alkalmazott cenzúra is jól mintázta, hogy az EP miképp vizsgálja a jogállamiságot.
Sophie in't Veld: Civilizált demokráciához méltatlan a szlovén közbeszéd színvonala
Most visszamegyünk Brüsszelbe és jelentést készítünk a munkaúton tapasztaltakból a LIBE bizottságban - összegezte Sophie in't Veld delegációvezető a szlovéniai út célját péntek délután Ljubljanában. A holland liberális politikus sajtóértekezletén többször is nyomatékosította, hogy a delegáció nem "büntetőbíróságként" hanem uniós monitoring tevékenység keretében járt Szlovéniában. A konzervatív kormányok hangos brüsszeli kritikusaként ismert képviselőnő szerint intézményi, hatósági szinten nincs probléma az országban. - A közbeszéd színvonala viszont méltatlan egy civilizált demokráciához - méltatlankodott, kifejezetten a szlovén kormány képviselőit vádolva agresszív retorikával. In't Veld a tájékoztatóján többször is elmondta, hogy pusztán a jog talaján nem találtak kivetnivalót, inkább a "környezet", az újságírókra és civil szervezetekre nehezedő nyomás tekintetében elégedetlenek. A szlovén újságírók arról is kérdezték, hogy miért csak baloldali sajtótermékek képviselőivel ültek asztalhoz a munkaút során, ám a holland következetesen tagadta az erről szóló a vádakat.