Orosz erők elfoglalták a csernobili atomerőművet
– közölte csütörtökön Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal tanácsadója. Az orosz invázió első napján történt eset után a tanácsadó hangsúlyozta: Lehetetlen azt mondani, hogy a csernobili atomerőmű biztonságos az oroszok teljesen értelmetlen támadása után. Hozzátette: „Ez az egyik legsúlyosabb fenyegetés ma Európában.” Korábban Volodimir Zelenszkij a Twitteren azt írta: „A védelmi csapataink az életüket adják, hogy az 1986-as tragédia ne ismétlődjön meg. Ez most már egy háborús hadüzenet egész Európa ellen.”
Mint korábban írtunk róla, az említett harminc kilométeres, lakatlan zóna Ukrajnában található és Belaruszba is jócskán átnyúló, a csernobili atomerőmű-baleset után kitelepített terület, amelyet az 1986-os katasztrófa utáni radioaktív kihullás a legnagyobb mértékben szennyezett. Szombaton pedig már az orosz hadsereg nyilvánosságra hozott képeket az elfoglalt csernobili atomerőműről. Sajtóhírek szerint a moszkvai védelmi minisztérium által közzétett képeken orosz katonák járőröznek az óriási szarkofágba zárt üzemben, fekete egyenruhába öltözött mesterlövészek járják a területet és egy tank is parkolt a környéken. Az Al-Arabíja hírportálnak nyilatkozó egyik katona úgy fogalmazott: a sugárzás szintje „ellenőrzés alatt áll”.
Ennek ellenére egy nappal korábban, pénteken Ukrajna közölte, hogy a sugárzás szintje megemelkedett, amióta a az orosz csapatok elfoglalták Csernobilt. Erről honlapján az Ukrajnai Állami Nukleáris Szabályozási Felügyelőség (SNRIU) is beszámolt, mint írják a zónában a gamma-sugárzás kontrollszintje megemelkedett.
Szakértőik szerint ezt a talaj felső rétegének megbolygatása miatt történt, ami abból ered, hogy nagyszámú katonai jármű haladt át a zónán, és a por miatt megnőtt a légszennyezettség is.
Hozzáteszik, hogy a csernobili nukleáris és egyéb létesítmények állapota változatlan. Mindenesetre az ukrán hatóságok közölték, hogy értesítették az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynökségét, miszerint elvesztették az irányítást az erőműből származó erősen radioaktív fűtőelemek felett. Az ENSZ ez után igyekezte megnyugtatni a közvéleményt: nukleáris felügyelete szerint a sugárzás szintje „nem jelentett veszélyt.”