− Kudarcba fulladt az oroszok mesterterve, mivel nem tudták megsemmisíteni az ukrán vezetést már a háború második napján – nyilatkozta lapunknak Szenes Zoltán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) professzor emeritusa, ny. vezérezredes, a Magyar Hadtudományi Társaság (MHTT) elnöke, akit az orosz–ukrán háború katonai és stratégiai fejleményeiről kérdeztünk.
− Meghiúsult a bábkormány létrehozása, és az egész hadászati terv módosult
– mondta az NKE professzora, aki hozzátette, hogy bár a könnyű manőverező- és felderítőerők már valamennyi fronton megkezdték a harcot, de a városi hadviseléshez be kellett várni a nehézerőket is. Ezért a hét végén – a déli és keleti frontot leszámítva – alig voltak harcok, egyfajta hadműveleti szünetet tartottak az orosz főerők.
Az MHHT elnöke beszámolt arról az ukrán vezetés által publikált térképről is, amelyet állítólag egy orosz tengerészgyalogos zászlóaljparancsnokától vettek el a minap. Ebben a háborút 15 napra tervezték az oroszok.
A nyugalmazott vezérezredes szerint Zelenszkij ukrán elnök jól megérezte, hogy nem szabad elmenekülnie az országból, és számára is hasznos lehetett a hétvégi hadműveleti szünet, mivel így be tudta mutatni a háború szörnyű arcát a sok-sok történeten keresztül, amellyel még inkább Ukrajna mellé tudta állítani a nemzetközi közvéleményt. A szakértő ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az ukrán elnöknek − akit már a háború első napjaiban megpróbáltak likvidálni az orosz kommandós alakulatok és csecsen egységek − körültekintőbb nyilatkozatháborút kellene folytatnia, mert az orosz katonák és hadsereg lebecsülése csak még pusztítóbb hadműveleteket fog eredményezni.
− Zelenszkij elnöknek előbb-utóbb racionálisan fel kell mérnie, hogy meddig akar elmenni, milyen kompromisszumokat akar és tud kötni, hogy csökkentse a fájdalmat, az áldozatok számát és a pusztítás mértékét
− mutatott rá Szenes Zoltán.
Az MHHT elnöke a Mariupolban és Harkivban zajló harcok fontosságát is hangsúlyozta, lévén a városok elfoglalása egyrészt szimbolikus, és megtörné az ukrán ellenállást, másrészt stratégiai jelentőségű.