Pentagon: Ellentámadásba lendültek az ukránok

Az amerikai védelmi minisztérium szerint vannak arra utaló jelek, hogy az ukrán védelmi erők több helyen is ellentámadásba kezdtek. Ezek többek között a Kijev melletti Makariv városánál, az északkeleti Izjumnál és az oroszok által elsőként elfoglalt Herszon környékén tapasztalhatók. Független szakértők ugyanakkor úgy vélik, még korai az öröm.

2022. 03. 24. 5:55
PUTYIN, Vlagyimir
Harkiv, 2022. március 22. Megsemmisült Tigr típusú orosz katonai jármû roncsa Harkivban 2022. március 21-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai mûvelet végrehajtását Ukrajnában. MTI/EPA-PAP/Andrzej Lange Fotó: Andrzej Lange
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Látunk arra utaló jeleket, hogy az ukrán haderő ellentámadásokat indított

– fogalmazott kedd esti sajtótájékoztatóján John Kirby, a Pentagon szóvivője. – Nagyon okosan és kreatívan védekeznek, most pedig próbálnak területeket visszaszerezni – tette hozzá, ugyanakkor rámutatott, hogy az amerikai védelmi minisztériumnak nincs teljes körű rálátása a csapatmozgásokra és a műveletekre. Szintén kedden az ukrán védelmi minisztérium arról számolt be, hogy az egységek sikeresen visszafoglalták Makariv városát, amely stratégiai fontosságú területen helyezkedik el Kijev körbekerítésének szempontjából. Emellett az ország keleti részén fekvő Izjum közelében is fokozódtak a harcok, az ukrán egységek itt is ellentámadásba kezdtek – számolt be a The Daily Telegraph brit konzervatív napilap. Ugyanakkor az orosz légierő aktivitása is fokozódott, amely utalhat arra, hogy az oroszok stratégiát válthatnak. A vadászgépek átlagos repüléseinek gyakorisága mellett a drónok bevetéseinek aránya is megnövekedett – írta a The Washington Post amerikai napilap amerikai védelmi tisztviselőkre és katonai szakértőkre hivatkozva.

Valódi sikerek?

Az ukrán ellentámadás sikereiről szóló hírekkel ellentétben a helyzet valószínűleg nem ennyire kedvező, ami a védelmi erők előrenyomulását illeti. 

Tom Cooper osztrák oknyomozó újságíró és katonai szakértő szerint a háború a pozicionális hadviselés fázisához érkezett, azaz egyik fél sem tud elérni látványos katonai sikereket, ugyanakkor minden műveletnek jelentős szerepe van.

Elemzésében felhívja a figyelmet arra is, hogy a médiában megjelent, a Kijevtől északnyugatra fekvő Makariv felszabadításáról szóló hírekkel ellentétben – habár az elmúlt napokban ténylegesen több ukrán ellentámadás indult meg – a város nagy része alapvetően március eleje óta ukrán fennhatóság alatt van, annak ellenére, hogy az orosz nyomás folyamatos. A védelmi egységek valószínűleg még mindig a tüzérség és kisebb gyalogsági alakulatok bevetésével gyors és kiszámíthatatlan csapásokkal támadják az orosz hadoszlopokat, amely a logisztikai és utánpótlásbeli problémákkal együtt – különösen a Belarusz vasútvonalak elvágásával – akadályozza a támadókat abban, hogy megkezdhessék Kijev ostromát. 

Ezek a rajtaütések arra elegendők, hogy pillanatnyi sikereket érjenek el, növeljék a védelmi erők morálját, azonban az erőviszonyok és a háború alakulásának megfordítására kevesek – mutat rá Cooper.

Ez többek közt azért is van így, mivel a frontvonalakon a légteret általában az orosz légierő tartja ellenőrzés alatt, így pedig az ukrán egységeket nem tudják összevonni egy nagyobb ellentámadás indításához.

Tovább húzódó ostromok

Mivel az elsődleges cél – az ukrán főváros bekerítése és ostroma – megvalósítása jelenleg úgy tűnik, hogy több ok miatt sem lehetséges, így az orosz erők folytatják a nagyobb városok bombázását, ez pedig még sokáig elhúzódhat – írja elemzésében az Institute for the Study of War, katonai szakértőkből álló amerikai agytröszt. 

Ez tapasztalható Harkivban, Csernyihivben, Kijev külvárosi részein és legfőképp Mariupolban, azonban a gyalogsági erők egyik esetben sem tudnak jelentős áttörést elérni a városokban.

Cooper jelentésében kiemeli, hogy Mariupolnál már csecsen alakulatok is bevetésre kerültek, azonban a hírekkel ellentétben szíriai és a Hezbollah harcosainak feltűnéséről még nincs bizonyíték.

Borítókép: megsemmisült Tigr típusú orosz katonai jármű roncsa Harkivban 2022. március 21-én (Fotó: MTI/EPA-PAP/Andrzej Lange)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.