A dél-németországi Bajorország családügyi minisztere arra figyelmeztette a berlini kormányt, hogy az Ukrajnából a háború elől Németországba menekülő árva gyerekek tömegei túlterhelhetik a szociális szolgáltatások rendszerét. Ulrike Scharf a DPA hírügynökségnek nyilatkozva szombaton kijelentette: hibásnak tartja, hogy a szövetségi kormány kísérő nélkül érkező gyerekként kategorizálja az Ukrajnából valamilyen gondozóval érkező kiskorúakat is, mert ez azzal a következménnyel jár, hogy ezek a gyerekek a gyermekjóléti szolgálatok gyámsága alá kerülnek.
Ez teljesen meghaladja az (ellátórendszer) erejét. Nem tudják ezt kezelni
– állította Scharf, hozzátéve, hogy a gyermekjóléti létesítményeket nem arra tervezték, hogy ilyen nagy számban szállásoljon el gyerekeket, akik között több fogyatékkal élő is van.
Ráadásul a gondozóval érkező gyerekeket el kell ilyenkor választani az őt Ukrajnából kísérő felnőtt személytől, ami szintén nem a gyerekek legjobb érdekét szolgálja – érvelt a bajor miniszter. Ulrike Scharf botrányosnak nevezte azt, hogy Anne Spiegel, a szövetségi kormány családügyi minisztere elutasította a tartományok egyhangúlag megfogalmazott tiltakozását a mostani rendszerrel szemben. A hét közepén Németországban országos hatáskörű koordinációs központot hoztak létre az Ukrajnából egyedül érkező, minden bizonnyal árván maradt gyermekek elhelyezésére. Ennek keretében az SOS Gyermekfalvak nevű civil szervezet forródrótján jelentkezhet bárki, aki el tud szállásolni szülő nélkül maradt ukrán gyerekeket.
Borítókép: Ukrajnából érkezett menekültek a számukra létesített fogadóközpont bejárata előtt a berlini Tegel Nemzetközi Repülőtéren 2022. március 21-én (Fotó: MTI/AP/Steffi Loos)