Májusban debütál a szexmunkások fesztiválja Brüsszelben
Május 27-e és 29-e között rendezik meg először Brüsszelben a szexmunkások fesztiválját, a SNAP-ot (Sex workers Narrative Arts & Politics). Az eseménysorozat a prostituáltak által létrehozott elbeszélő művészeti alkotásokat mutatja be, valamint számos szexmunkás és az őket támogató szervezetek képviselői is felszólalnak majd a program helyszínéül megjelölt Cinema Nova moziban és a Beursschouwburg művészeti központban.
A rendezvény célja, hogy a szexmunkások a művészetükön keresztül hallathassák hangjukat a belga társadalomban, és eloszlathassák azokat a sztereotípiákat, amelyek stigmatizálják és diszkriminálják őket. A kiállítás filmeket, performanszokat és pornográf tartalmakat is bemutat, mint az eszkort szolgáltatások és a BDSM, azaz a kötözés – fegyelmezés, a dominancia – alávetettség és a szadizmus, mazochizmus.
Forrás: Brusselstimes.com
A belga egészségügyi intézmények nyolcvan százalékában nincs elég szakképzett munkaerő
A szakképzett egészségügyi dolgozók kritikus hiányával küzd Belgium egészségügyi intézményeinek nyolcvan százaléka, jelentette be a Liantis társadalombiztosítási és személyzeti szolgáltató, amely nemrégiben 73 belgiumi kórházban és egészségügyi központban végzett felmérést. A vizsgált intézményekben tízezer munkavállaló dolgozik. A megkérdezett intézmények vezetőinek 90 százaléka szerint a jelenség a munkaerőpiacon mostanában tapasztalt általános munkaerőhiányra vezethető vissza, 62 százalékuk szerint pedig a fizikai megterhelés riasztja el az egészségügyi dolgozókat saját szakmájuktól. A válaszadók 56 százaléka szerint sokan nem tudják elviselni a munkával járó érzelmi megterhelést.
A Liantis elemzése szerint a probléma gyökere azonban az, hogy kevés a friss diplomás orvos és ápoló. A belga kórházak 68 százaléka a dolgozók továbbképzésével akarja pótolni a munkaerőhiányt, az intézmények 64 százaléka pedig saját imázsának javításával akar máshonnan elszívni munkaerőt.
Forrás: Lalibre.be
Nyugat-Európa őrült tempóban tölti fel gáztározóit
Március óta rekordot döntött a cseppfolyósított földgáz (LNG) importja Európába. Az orosz–ukrán háború kitörése óta Európa a világ LNG-exportjának 60 százalékát veszi fel. A korábban megszokott 85 LNG-szállító hajó helyett mostanában 135 tartályhajó érkezik meg minden hónapban elsősorban Portugália, Spanyolország és Nagy-Britannia tengeri kikötőibe, ahol a cseppfolyósított energiahordozót ismét gázállapotúvá alakítják át. A 2022/2023-as téli időszakra és az uniós embargóra készülve Portugália és Spanyolország földgáztárolói – éllovasként Európában – 88, illetve 62 százalékos telítettséget értek el.
A gáz délnyugat-európai kikötőkből indul útnak Franciaországon keresztül Európa belseje felé, így Franciaország a téli tartalékainak már 35 százalékát beszerezte, és szeptemberre akár fedezheti is a következő téli szezon gázszükségletét. A cseppfolyósított földgáz nagy része Katarból és az Amerikai Egyesült Államokból érkezik. A Mexikói-öbölben lévő amerikai cseppfolyósító üzemek jelenleg 100 százalékos kihasználtsággal működnek, így az USA az egyik legnagyobb nyertese az orosz energiahordozókkal szembeni szankcióknak.
Az LNG-szállítmányok egy másik jelentős része Kínából érkezik, miután az Európában elszabadult árak hatalmas gazdasági lehetőséget adtak a kínai energiavállalatoknak.
Forrás: Bfmtv.com
Borítókép: Az amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) szállító Isabella tartályhajó a lengyelországi Swinoujscie LNG-terminál kikötőjébe érkezik 2022. április 28-án (Fotó: MTI/EPA-PAP/Marcin Bielecki)