Csütörtökön megkezdődött az első háborús bűncselekményekkel vádolt orosz katona pere Ukrajnában, Moszkva pedig már korábban bejelentette, hogy bűnügyi nyomozást indít hetvenöt, az ukránok oldalán harcoló külföldi zsoldos ellen. Alekszandr Basztrikin, az orosz állami nyomozóbizottság vezetője elmondta, hogy az ehhez szükséges információkat közel kétezer ukrán hadifogoly kihallgatását követően szerezték meg. − A tanúvallomások bizonyítják, hogy külföldi kiképzőkről és zsoldosokról van szó − fogalmazott Basztrikin. A nyomozóbizottság vezetője szerint a zsoldosok többek közt Grúziából, az Egyesült Államokból, Kanadából, Nagy-Britanniából és Norvégiából érkeztek. A két ügy első ránézésre nagyon hasonló, ugyanakkor van egy fontos különbség köztük:
míg az első esetben egy orosz hadifogolyról van szó, aki állítólag háborús bűncselekményeket követett el, így pedig hiteles és megdönthetetlen bizonyítékokra van szükség elítéléséhez, addig az utóbbi ügyben a konkrét zsoldostevékenység miatt vonhatják felelősségre az érintetteket.
Fontos különbség
− A zsoldos olyan ország állampolgára, amely közvetlenül nem vesz részt a háborúban; általában valamilyen anyagi szolgáltatásért harcol valamelyik fél oldalán. Amennyiben elfogják, nem kap hadifogolystátust, csak az általános emberi jogok rendszere védi. Ezzel szemben az orosz és ukrán reguláris haderő katonái, az idetartozó milíciák és más kombattánsok automatikusan hadifogolystátust kapnak, mely egy privilegizált jogállás − magyarázta Tóth Norbert. A hadifoglyokkal való bánásmódot az 1949-es harmadik genfi egyezmény és az ehhez kapcsolódó kiegészítő jegyzőkönyvek szabályozzák. Eszerint követelmény többek között az emberséges bánásmód, egészségügyi ellátás biztosítása és tilos a foglyok kínzása. Ezen egyezmény egyik cikkelye foglalkozik a zsoldosok jogállásával is, legfontosabb része pedig kimondja, hogy a zsoldosok nem kaphatnak hadifogolystátust, valamint büntetőjogi felelősségre vonhatók.
Amennyiben egy hadifogságba esett katona háborús bűncselekményeket követett el, akkor ellene is ugyanúgy lefolytatható az eljárás, azonban a zsoldosokhoz képest rendelkeznek bizonyos büntetőjogi és eljárásjogi garanciákkal, egyfajta védelemmel, melyet a nemzetközi jog biztosít számukra. Mivel a zsoldostevékenységet a világ számos országában alapvetően törvény tiltja, így ők szigorúbb büntetésre számíthatnak
− fogalmazott a szakértő.