Nagyszabású NATO-hadgyakorlat kezdődött a Balti-tengeren

A minden évben megrendezett hadgyakorlat az ukrán háború árnyékában nagyobb a szokásosnál.

2022. 06. 06. 6:50
MD150003 Fotó: L(Phot) Luron Wright
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai erők és szövetségeseik visszafoglalják a fiktív ellenség kezére került szigeteket – ez volt az egyik forgatókönyve a vasárnap indult BALTOPS 22 fedőnevű NATO-hadgyakorlatnak. A Balti-tengeren rendezett hadműveleten idén 14 tagország – Magyarország nincs köztük –, valamint a házigazda Svédország és Finnország képviselteti magát, utóbbiak szerepe azért is különleges, mert nemrégiben jelentették be csatlakozási szándékukat a katonai szövetséghez.

A harci játékokon több mint 75 repülőgép, 45 hajó és hétezer katona vesz részt.

A BALTOPS 22 hivatalos célja a NATO egységének és erejének bemutatása, és annak közös gyakorlása, hogyan biztosítják a Balti-tenger stabilitását és szabad hajózhatóságát. Közben különféle tengerészeti feladatokat hajtanak végre, mint amilyen a kutatás-mentés, a tengeralattjárók elleni harc, az aknamentesítés vagy akár a támadás kétéltű járművekkel. 

Nagy képzelőerő ugyanakkor nem kell ahhoz, hogy az ukrán háború árnyékában kit takar a „fiktív ellenség”: néhány száz kilométerre a svéd partoktól, Kalinyingrádban állomásozik az orosz balti flotta.

A NATO nem is csinált titkot belőle, hogy egyáltalán nem véletlen, hogy az ukrajnai háború árnyékában idén a hadgyakorlat 30 százalékkal nagyobb, mint az megszokott. A BALTOPS 22 ettől eltekintve független az aktuális világpolitikai helyzettől, a hadgyakorlatot 1972 óta minden évben megrendezik, amiről hagyományosan Oroszországot is tájékoztatják (sőt általában meghívják). 

És persze nem maradnak adósok efféle gyakorlatokkal az oroszok sem, legutóbb éppen január végén rendeztek hadgyakorlatot a Balti-tengeren, ahová Kalinyingrád és Szentpétervár felől is kijáratuk van.

Oroszország szomszédságában a háború ellenére is változtatás nélkül megtartják az előre eltervezett hadgyakorlatokat. Csak nemrégiben, május végén ért véget a Lengyelországot és a Baltikumot is érintő, amerikai vezetésű Defender Europe 2022 hadművelet, amelynek célja Európa megvédésének gyakorlása volt. Márciusban pedig Norvégiában, alig száz kilométerre az orosz határtól rendezték meg a Cold Response 2022 NATO-hadgyakorlatot.

 

Borítókép: A brit hadihajók úton a BALTOPS hadgyakorlatra (Fotó: Royal Navy/Luron Wright)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.