Az uniós csúcspolitikus arra szólította fel az európai polgárokat, hogy minél hamarabb álljanak át a megújuló energiaforrásokra. Csakhogy az ilyen magánberuházások óriási költségekkel járnak, miközben ma már nem ritka, ha egy háztartásban választani kell a számlák és az étel között.
Az uniós elit erre is előállt egy megoldással: az embereknek kevesebb gázt kell fogyasztaniuk
– vélekedett nemrég Frans Timmermans, aki szerint rövid távon az energiaspórolás lehet a megoldás a mostani magas árakra.
Timmermans szerint jóval kevesebbet kellene fűtenie az embereknek, és a zuhanyzást is minimálisra kellene csökkenteni. De véleménye szerint arra sincs szükség feltétlenül, hogy kimossák a ruhákat, mondván, elég csak kiszellőztetni azokat. Az autósoktól pedig azt kérte, hogy inkább biciklivel járjanak, ezzel is sokat tehetnek azért, hogy Európa ne függjön az orosz energiahordozóktól.
Azt azonban kevesen tudják, hogy Brüsszeltől mindössze másfél órányi autóútra található Frans Timmermans luxusvillája, ami jól mutatja, hogy a zöldpolitikáért felelős alelnök bort iszik, és közben vizet prédikál.
Az 1937-ben épült többszintes ingatlan első ránézésre akár egy hotel is lehetne, a házban ugyanis 12 szoba található. A ház „G” energiabesorolású címkével rendelkezik, ami az egyik legrosszabb az Európai Uniós skálán. Vagyis, a ház lakói annyi energiát használnak el, hogy egyes európai államokban akár bontásra is ítélhetnék. Az energiaélősködő ráadásul úgy követeli, hogy az embereknek sürgősen át kell állniuk az – átlag polgár számára megfizetethetetlen – megújuló energiaforrásokra, ő maga nem vette a fáradtságot arra, hogy napelemmel szerelje fel a házát vagy egyéb módon javítson az energiabesoroláson.
A házat mintegy ötszázezer euróért vásárolta 12 évvel ezelőtt, a mostani értéke pedig akár az egymillió eurót is elérheti.
Láthattuk, hogy a brüsszeliták milyen luxusban élnek Tervurenben, bemutattuk az energiaélősködő Timmermans életmódját. A háttéranyagok gyűjtése során döbbentünk rá arra, hogy nem Timmermans az egyetlen klímapolitikus Európában, aki az energia okos felhasználásáról beszél a nyilvánosság előtt, miközben ő maga energiapazarló módon él.