Törvény szerint az iskolaigazgatóknak – a fenntartó önkormányzatok egyetértésével – joguk van felfüggeszteni az oktatást, ha a tantermekben 18 foknál alacsonyabb a hőmérséklet, vagy ha a külső hőmérséklet mínusz 15 fokra vagy annál lejjebb süllyed.
A tanítás felfüggesztésére ilyen okból azonban régen nem volt példa – írta a Do Rzeczy hetilap.
A kormány hivatalosan tagadja, hogy távoktatást készülne bevezetni, és szerinte az önkormányzatoknak sincs ilyen szándékuk. Kérte is őket, hogy ne zárjanak be iskolákat a megemelkedett rezsiköltség miatt, de azok arra panaszkodnak, hogy képtelenek kigazdálkodni ezt a pénzt. Szeptember elején Przemyslaw Czarnek köz- és felsőoktatási miniszter új rendeletet adott ki az online oktatás szabályairól, ami
sokakban erősíti a gyanút, hogy mégis távoktatás bevezetésére készülnek.
A nagyobb városok közül a 171 ezres Olsztyn, Varmia-mazúriai vajdaság székhelye kongatta meg elsők között a vészharangot. Piotr Grzymowicz polgármester szerint a városnak 41 millió zlotyval (3,57 milliárd forint) többet kell fizetnie a gázért és a villanyáramért, miután a szolgáltató árat emelt. Olsztyn eddig 437 zlotyt (38 090 forint) fizetett megawattóránként, az új tarifa nyomán ez az összeg 3000 zlotyra (261 500 forint) emelkedik.
– Nem akarunk visszatérni a pandémia időszakához, amikor kötelező volt az online oktatás. De sajnos óriási a veszély – mondta a polgármester a Money.pl portálnak nyilatkozva.
– Ha nem sikerül megoldást találni a problémára, inkább az iskolákat fogják átmenetileg bezárni, mintsem hogy a kórházakra vagy idősotthonokra tegyenek lakatot – tette hozzá.
Olsztyn városa egyelőre úgy döntött, hogy nem írja alá a szerződést a szolgáltatókkal a megemelt tarifa szerint, ehelyett több fogyasztóval közösen új tendert készít elő. Egyúttal levélben hívták fel a miniszterelnök figyelmét a problémára, amely nem egy települést érint.
Az önkormányzatoknak azonban nemcsak az áram és a gáz, hanem a szén egekbe szökő ára is gondot okoz.
A legdrámaibb helyzet a Pomerániai vajdaságbeli, ötezres lakosságú Smetowo Graniczne helységben alakult ki, ahol egy magánszolgáltató szénkazánháza gondoskodik a társasházak és a település egyetlen iskolájának fűtéséről. A tulajdonos azonban, tekintettel a szén árának ugrásszerű növekedésére és beszerzésének nehézségeire, úgy döntött, hogy október 15-ével befejezi tevékenységét. Anita Galant polgármester közlése szerint rohammunkában igyekeznek gázállomásokat létesíteni az épületek fűtésére, és remélik, hogy október közepéig elkészülnek a munkálatokkal, de elismerte, hogy „ez inkább csak remény, mint bizonyosság”. Emellett lépéseket tesznek a gázfűtésre való teljes átállásra, de ez is leghamarabb a jövő évben valósulhat meg.