Rastislav Kácer szlovák külügyminiszter minapi magyarellenes nyilatkozatai „a figyelem elterelése a valódi problémákról” – mondta lapunk megkeresésére Forró Krisztián, az egységes felvidéki magyar párt, a Szövetség elnöke. Magyarországon és Szlovákiában is nagy vihart keltettek Rastislav Kácer minap elhangzott kijelentései. Előbb – az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban – azt mondta: fennáll a veszélye annak, hogy Magyarország a következő években területi követeléseket támaszt Szlovákiával szemben. Később Vlagyimir Putyin orosz elnök európai érdekei trójai falovának nevezte a magyar kormányt.
A szlovák kormányt nem érdekli a lakosság véleménye, vadászgépeket adna Kijevnek
Forró Krisztián a Magyar Nemzetnek: Fontos, hogy a felvidéki magyaroknak csoportos képviselete legyen a parlamentben.
– Sajnos a meciari sötét időszakban gyakran előfordult, hogy a magyarkártyát rendszeresen előhúzták, és ezzel riogatták a polgárokat. Az utóbbi időben több szlovák politikus, köztük a házelnök és a pénzügyminiszter is ezzel ijesztgetett, most pedig a külügyminiszter. Félő, hogy ez ismét felerősödhet – tette hozzá Forró Krisztián.
Mindannyiunk felelőssége és érdeke, hogy a magyarok és a szlovákok közti viszony a lehető legjobb legyen. Szomszédos országok vagyunk Európa szívében, és a két nemzetet több mint ezeréves közös történelem köti össze. Nekünk az a feladatunk, hogy ezeket a kötelékeket tovább erősítsük
– hangsúlyozta a felvidéki politikus.
Forró Krisztián szerint fontos lenne, hogy a Szlovákiában élő magyaroknak ismét legyen csoportos képviselete a parlamentben, hogy a Rastislav Káceréhez hasonló megnyilvánulások ne ismétlődjenek meg. A parlamenten kívüli Szövetség a legfrissebb felmérésekben a bejutási küszöb átlépéséhez szükséges öt százalék körül mozog. Szlovákiában szeptember 30-án tartanak előre hozott választásokat, miután a hárompárti kisebbségi kormány decemberben megbukott.
A külügyminiszter Magyarországgal kapcsolatos kijelentéseit a választási kampány keretében lehet értelmezni – mondta korábban lapunknak Kolek Zsolt, a Ma7 felvidéki magyar hírportál vezető szerkesztője. A felmérésekben márpedig nem állnak jól a kormánypártok: ketten épphogy átugornák az ötszázalékos küszöböt, a harmadik kiesne a törvényhozásból.
Rossz teljesítményük összefüggésben lehet a háborúval is,
hiszen az Ukrajnának nyújtott európai katonai támogatást, illetve a Moszkvával szembeni uniós szankciókat bíráló ellenzéki Irány–Szlovák Szociáldemokrácia (Smer), valamint a Smerből kivált Hang–Szociáldemokrácia a szavazatok összesen 40 százalékát szerezné meg, ha most lennének a választások.
Ugyan a Századvég nemrég közölt közvélemény-kutatása szerint a szlovák lakosság 61 százaléka inkább nem ért egyet azzal, hogy az EU tagállamai fegyvereket vásároljanak Ukrajnának, a lakossági akarat nem tántorítja el a pozsonyi kormányt, hogy további segítséget nyújtson Kijevnek.
További Külföld híreink
Eduard Heger szlovák miniszterelnök csütörtökön a brüsszeli EU-csúcson, a Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel folytatott tárgyalása után ígéretet tett arra, hogy Szlovákia igyekszik átadni MiG–29-es vadászgépeit Ukrajnának. Szlovákia tíz leselejtezett MiG–29-es vadászgéppel rendelkezik, átadásukról intenzív tárgyalás kezdődött az ukrán féllel és a NATO-partnerekkel – írta meg a Ma7. Pozsony KUB légelhárító rendszereket is felajánlott Ukrajnának.
A megbukott és ügyvezető feladatokat ellátó kormánynak nincs jogköre arra, hogy lényegi kül- és belpolitikai kérdésekben döntsön. Még akkor sem, ha azokra az államfő jóváhagyását adná
– fakadt ki Robert Fico volt miniszterelnök, a Smer vezetője pénteki sajtótájékoztatóján. Az ügyben rendkívüli parlamenti ülést kezdeményezett, amelyet kedden tartanak meg. Ezen Ficóék egy, az Ukrajnának történő fegyverszállítást elutasító határozatot akarnak elfogadtatni.
Zuzana Caputová államfő szerint azt, hogy a kormány dönthet-e ebben az ügyben, a kormánynak alkotmányjogászokkal kell megvitatnia. Erre szombaton Eduard Heger ígéretet tett. Az ellenzéki képviselők azon kijelentését, mely szerint a vadászgépek elajándékozása a konfliktus eszkalációjához vezet, amely révén Szlovákia is érintetté válhat, puszta ijesztgetésnek tartja a kormányfő – írja az Új Szó felvidéki magyar lap. – És ez még talán gyenge kifejezés, ez hazugság, a polgárok félrevezetése – fűzte hozzá szombaton a miniszterelnök.
Borítókép: Eduard Heger szlovák miniszterelnök érkezik az Európai Tanács kétnapos brüsszeli tanácskozásának első napi ülésére 2023. február 9-én (Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Ordenáré, trágár stílusban beszél Magyar Péter az emberekkel
Magyar Péter elismerte, hogy Soros-ügynöknek hívják egymást + videó
Meghan Markle borzasztóan dühös, Victoria Beckham miatt készült ki
Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
Szalah kezdhet csomagolni, megvan a gólerős utódja
Mobil bunkerek sorozatgyártásába kezdett Oroszország
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
Ezért az almáért vannak most megőrülve a magyarok, nagyon lédús, zamatos és ropogós
Mutatjuk, hogy mennyi lehet jövő évi minimálbér
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezSzijjártó Péter: Egymás mellett épülnek a német autó- és a kínai akkumulátorgyárak Magyarországon
Működik a gazdasági semlegesség stratégiája.
Így reagált a Mazsihisz a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancsra
Sem a zsidó állam miniszterelnöke, sem egykori védelmi minisztere nem tartozik egyik büntetőjogi kategóriába sem.
Szijjártó Péter: Azonnal békét kell kötni
Ha valaki békepárti, azt rögtön megbélyegzik.
Budapesten szerezne jó pontokat a választások előtt álló román kormányfő
Második fordulóra lehet szükség Romániában a választás első felvonása után.