Az Oroszországgal szembeni, az eddigieknél is szigorúbb szankciók és a fegyverszállítások növelése is napirendi pont az Európai Unió és Ukrajna közti, pénteken kezdődő csúcstalálkozón, amelyet rendhagyó módon a háborús országban tartanak.
A tárgyalásoknak lendületet ad, hogy éppen csütörtökön szavazta meg az Európai Parlament az állásfoglalását a Moszkva elleni tizedik szankciós csomag elfogadásáról.
Az újabb büntetőintézkedésekkel teljes embargót vezetnének be az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagokra, az urán uniós importjára, valamint teljesen felfüggesztenék az Északi Áramlat 1-es és 2-es gázvezetékeinek használatát a Balti-tengeren. Az EP-képviselők továbbá a Lukoil orosz olajvállalathoz és a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszernhez hasonló vállalatok szankcionálását kérték.
Az állásfoglalásban továbbá arra szólították fel az uniós tagállamokat, hogy növeljék és gyorsítsák fel a Kijevnek nyújtott katonai támogatásukat, különösen a fegyverek biztosítását.
– Ki kell állni a megtámadott mellett, segíteni kell őket, hogy megvédjék magukat – fogalmazott csütörtökön Tordai Bence, a Párbeszéd társelnöke, aki a Scrutonban vitázott Dömötör Csabával, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkárával.
A baloldali politikus megerősítette korábban már hangoztatott véleményét, miszerint itt az ideje, hogy Magyarország megkezdje a direkt fegyverszállításokat.
Hozzátette: mindezt azért szorgalmazza, hogy „ne kelljen szégyenkezni”.
Tordai Bence Dömötör Csabához fordulva azt is elmondta: – Béke úgy lesz, ha szólnak Putyin haverjuknak, hogy takarodjanak ki Ukrajnából!
Miközben pedig Brüsszel és a hazai baloldal olyan lépéseket sürget, amelyek nem a békéhez, hanem a háború eszkalációjához vezetnek, az Ukrajnában élő lakosság szenvedi meg az elhúzódó konfliktust.
A Tények nemrég Kárpátalján készített riportot, ahol a helyi magyarság arról számolt be, a háború borzalmai már őket is érintik. Ugyan a pontos adatok nem ismertek, legkevesebb tizenkét magyar áldozata már bizonyosan van a harcoknak. A Tények stábja bejutott az egyik áldozat temetésére a kárpátaljai Szürtén, ahol a gyászoló hozzátartozók elmondták: az 1992-es születésű Bobik Román temetésére a halálát követő harmadik hónapban került sor.