Nem volt nyugodt éjszakája kedden az Ukrajnával határos Belgorodnak, ugyanis dróntámadásokban autók, házak és épületek szenvedtek károkat – számolt be szerdán Vjacseszlav Gladkov kormányzó. Hozzátette: az orosz légvédelem a drónok nagy részét vissza tudta verni. Tájékoztatása szerint jelenleg ötszáz ember tartózkodik ideiglenes szállásközpontokban szerte a régióban, és néhány körzetben még mindig nem állt helyre teljesen az áramszolgáltatás,
A dróntámadások azt követően történtek, hogy hétfőn kora reggel – orosz közlemények szerint – egy ukrán szabotázscsoport orosz területre lépett a Grajevoron körzetben. Oroszország szerint a támadók aknavetőkkel és tüzérséggel nyitottak tüzet lakó- és közigazgatási épületekre, valamint a polgári infrastruktúrára.
A hétfői rajtaütés miatt Moszkva terrorellenes műveletet hirdetett, különleges jogköröket adva a hatóságoknak a kommunikáció és az emberek mozgásának ellenőrzésére. Az intézkedéseket csak kedd délután oldották fel, és az egyik félkatonai csoport még akkor is azt állította, hogy továbbra is ellenőrzi az anyaország egy kis, de visszaszerzett darabkáját – írta a BBC brit közszolgálati média.
Amerikai harcjárművek orosz szeparatisták kezén?
A Financial Times brit gazdasági napilap arról írt, a szélsőjobboldali milíciák, amelyek a héten megrohamozták Belgorodot, amerikai gyártmányú taktikai járműveket használtak a támadás során. Ez azonnal kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy Kijev támogatja-e az ukrajnai székhelyű orosz szélsőséges csoportokat.
Gyenisz Nyikitin, az orosz önkéntes alakulat vezetője a lapnak elmondta, hogy a Belgorod régiót megtámadó harcosai amerikai gyártmányú katonai járművek birtokában voltak. Ezek között legalább két M1224 MaxxPro páncélozott jármű és több Humvee páncélozott kerekes jármű is van – részletezte. Az eszközök beszerzési forrását ugyanakkor nem nevezte meg.
Ukrajna korábban ugyanilyen katonai járműveket kapott az Egyesült Államoktól, annak a 37 milliárd dollár értékű támogatásnak a részeként, amelyet Oroszország inváziójára válaszul nyújtott az országnak.
Amerikai tisztviselők többször hangsúlyozták, hogy nem bátorítják vagy teszik lehetővé az ukrán erőknek vagy szövetségeseiknek, hogy amerikai felszereléssel támadjanak Oroszországon belül. Egy amerikai tisztviselő azt mondta,
Szkeptikusak vagyunk a szeparatisták járműveit részletező jelentések valóságtartalmát illetően, és továbbra is szoros kapcsolatban állunk ukrán partnereinkkel.
Matthew Miller, az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője azt mondta, hogy Ukrajnának kell eldöntenie, hogyan folytatja katonai műveleteit, de az Egyesült Államok ellenzi az orosz területen végrehajtott támadásokat.
Világossá tettük az ukránoknak, hogy nem teszünk lehetővé és nem bátorítunk támadásokat az ukrán határokon kívül
– szögezte le.
A belgorodi támadás frappáns válasz Bahmut elfoglalására, de Ukrajnának nem jön jókor
A határokon átnyúló behatolás kínos lehet Moszkva számára, és némileg ellensúlyozhatja Ukrajnának Bahmut elvesztését. Ez a manőver része lehet az Ukrajna által a közelgő ellentámadás előtt végrehajtott „alakítási műveleteknek”, amelyek célja az orosz csapatok elvonása délről, ahol Kijev várhatóan támadni fog.
Ez valójában két dologra ad lehetőséget. Az egyik, hogy megzavarják az oroszokat, hogy aggódjanak a saját népük körében történő felkelések lehetősége miatt. Másodszor pedig arra kényszeríteni az oroszokat, hogy szétoszlassák csapataikat
– nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Mark Galeotti, a londoni székhelyű Mayak Intelligence tanácsadó cég vezetője és több, az orosz hadseregről szóló könyv szerzője. Hozzátette: a támadást végrehajtó két csoport a Kreml-ellenes oroszokat tömöríti, a liberálisoktól az anarchistákon át a neonácikig.