Az elmúlt napokban több jel is arra mutatott, hogy megromlottak Pristina és Washington kapcsolatai. Sajtóhírek szerint a nyugat egy Koszovó elleni intézkedéscsomagot fontolgat. A szankciók között szerepel a pénzeszközök befagyasztása és a vízumliberalizáció elhalasztása is.
A büntetőintézkedések második szakasza pedig már azt is tartalmazná, hogy Pristina szövetségesei passzív hozzáállást tanúsítanának a Koszovó el nem ismerésére irányuló szerb hadjárathoz, átszerveznék a nemzetközi katonai jelenlétet, azaz tömegével csökkentenék az ott állomásozó amerikai kontingenst, emellett szóba került az egyes nemzetközi szervezetekből való kirekesztés is
– írja az Euronews hírportál.
Megpuhítanák Pristinát
Már kézzel fogható következményei is voltak az amerikai−koszovói kapcsolatokban Pristina keménykedésének. Így például, Pristina többé nem vesz részt a Defender 23 elnevezésű, húsz ország részvételével zajló közös manőverben – jelentette be Jeffrey Hovenier, az Egyesült Államok pristinai nagykövete.
Dusan Janjics szerbiai politikai elemző a Magyar Nemzetnek nyilatkozva elmondta, hogy a most látott lépések a koszovói belpolitikának szólnak, mert Washingtonban tisztában vannak azzal, hogy a helyi albán politikusok és a lakosok többsége nem fogja támogatni, hogy megromoljanak a kapcsolatok az Egyesült Államok és Albin Kurti kormánya között.
Ezen intézkedések célja, hogy megpuhítsák a pristinai miniszterelnök álláspontját
– húzta alá Dusan Janjics. A politikai elemző úgy fogalmazott, hogy ez egyfajta figyelmeztetés az Európai Unió részéről is: amennyiben nem változtat Kurti, akkor akár el is maradhat a koszovóiak által már oly régóta várt vízumliberalizáció.
Janjics hozzátette: ezek a bejelentések és intézkedések összhangban vannak azzal, amiben még a két fél Brüsszelben megegyezett az év elején, és az ohridi találkozón elhangzottakkal is − azaz, hogy kapcsolataik normalizására fognak törekedni. A szakértő ugyanakkor hozzáfűzte: a Kvinta-országok − az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország − valóban aggódnak amiatt, hogy mi lesz a Koszovó és Szerbia kapcsolatainak normalizációjával és a párbeszéddel.