Orbán Viktor: Magyarországnak egy rendezett és fejlett Szerbia az érdeke

A magyar miniszterelnök szerint jó példa a világnak a Budapest és Belgrád közötti együttműködés.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 06. 20. 17:04
Orbán Viktor magyar miniszterelnök (b) Alekszandar Vucsics szerb elnökkel találkozik a vajdasági Palicson 2023. június 20-án (Fotó: Facebook/Orbán Viktor) Forrás: Facebook/Orbán Viktor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországnak egy rendezett és fejlett Szerbia az érdeke – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Palicson, ahol megalakult a Magyar–Szerb Stratégiai Együttműködési Tanács. A miniszterelnök az eseményt követő sajtótájékoztatón kiemelte: amint Magyarország és Szerbia rájött arra, hogy nem lehetnek a történelem foglyai, azonnal elkezdett fejlődni az országok közötti kapcsolat.

Ma az egész világon mindenhol arról beszélnek, hogy ki kivel miért nem működik együtt. Decoupling, derisking, ezek a nemzetközi politika szavai. Mi egy jó példát adunk a világnak, hogy nem azt kell megmondani, hogy kivel nem akarsz együttműködni, hanem törekedj arra, hogy minél több országgal tudjál együttműködni

– húzta alá.

„Amit én az elmúlt hosszú évek során tapasztaltam, az az, hogy a két ország DNS-ében vannak közös dolgok. Úgy látom, hogy a szerbeknek a szabadság, a szuverenitás és a függetlenség benne van a DNS-ében, és ez így van a magyarokkal is” – hangsúlyozta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy amikor Alekszandar Vucsics szerb elnök arról beszél, hogy a magyarok megadják a tiszteletet a szerbeknek, annak oka ez a közös DNS. Orbán Viktor kiemelte, hogy ez volt a harminckettedik alkalom, amikor Alekszandar Vucsiccsal találkozott.

A politikában a barátság és a szövetség csak kemény munkával érhető el

– szögezte le. Amikor (Magyarország és Szerbia) úgy döntöttek, hogy nem akarnak a történelem foglyai lenni, hanem alakítani akarják azt, akkor elkezdődött az az együttműködés, amely ma is működik – tette hozzá.

A miniszterelnök rámutatott, hogy kedden a Magyar–Szerb Stratégiai Együttműködési Tanács ülésén fontos dolgokat kapcsoltak össze. „Szerbia nem tagja a NATO-nak, Magyarország igen. Szerbia nem tagja az Európai Uniónak, Magyarország igen. Szerbia egy ortodox keresztény ország, Magyarország egy római keresztény ország. Szerbia a Balkánon van, Magyarország pedig Közép-Európában. Ezek a különbségek nem nehezítik az együttműködést, hanem értéket adnak” – hangsúlyozta, majd hozzátette, hogy ha összekapcsolják ezt a két különböző országot egy stratégiai együttműködés keretében, akkor hatalmas energiák szabadulnak fel, és ebből a szerbeknek és a magyaroknak is csak előnye származhat.

A palicsi találkozón tizenkét együttműködési megállapodást írt alá a magyar és a szerb fél. Ezek között magára a Magyar–Szerb Stratégiai Együttműködési Tanács megalakítására vonatkozó dokumentum is szerepel, emellett pedig a külügyi együttműködésre, a határvédelemre, a határforgalom ellenőrzésére, a Magyarország és Szerbia közötti kőolajvezeték kiépítésére, az európai integrációra, a minősített adatok cseréjére és védelmére, az infrastruktúrára, a mezőgazdaságra, a védelemre, valamint a vámügyi együttműködésre vonatkozó megállapodásokat írták alá az illetékes miniszterek és intézményvezetők. Szerződés született emellett a Szerbiai Gázművek és az MVM között a közös Serbhungas Újvidék Kft. megalakításáról.

Borítókép: Orbán Viktor magyar miniszterelnök (b) Alekszandar Vucsics szerb elnökkel találkozik a vajdasági Palicson 2023. június 20-án (Fotó: Facebook/Orbán Viktor)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.