Egy friss felmérés szerint az Alternatíva Németországért (AfD) jobboldali párt megelőzte a szociáldemokratákat, ezzel második helyre lépett elő a Kereszténydemokrata Unió (CDU) mögött − írta az Euractiv hírportál. A YouGov közvélemény-kutató által készített kutatás szerint a megkérdezettek mintegy 20 százaléka szavazna az AfD-re, egy százalékponttal megelőzve ezzel Olaf Scholz pártját. A CDU magabiztosan, 28 százalékkal vezeti a felmérést. A bevándorlás- és szankcióellenes jobboldali párt népszerűsége az elmúlt hónapokban folyamatosan nőtt, először a szociáldemokraták koalíciós partnerét, a Zöldeket előzték meg április közepén.
Az uniós migrációs csomag csak tovább javíthat az AfD helyzetén
A migráció témája az utóbbi időszakban ismét napirendre került, és amikor ez történik, akkor az AfD rendre erősödni tud
− magyarázta az Euractivnak nyilatkozó politikai elemző. Uwe Jun arra is rámutatott, hogy a németek körében nincs többségi támogatottsága a kormánykoalíció által erőltetett liberális bevándorláspolitikára, inkább szigorításokat látnának szívesebben az emberek ezen a területen.
Ezt figyelembe véve nem kérdés, hogy a csütörtökön az unió belügyminiszterei által megszavazott új migrációs jogszabálycsomag − amely kötelező migránskvótát ír elő a tagállamoknak − csak tovább növeli az AfD népszerűségét. Különösen igaz ez annak tudatában, hogy a csomag elfogadását követően a kormánykoalíció zöld és liberális tagjai még elégedetlenségüket fejezték ki, amiért annak továbbra is része az unió külső határainál lefolytatott gyors menedékkérelmi eljárás. − Nyilvánvaló, hogy ez nagyobb táborok kialakulását kockáztatja a határokon, amelyek bonyolult helyzetet teremtenek emberi jogi szempontból − fogalmazott a szociáldemokraták egyik képviselője ezzel kapcsolatban. A csomag elfogadása olyannyira nem tetszett a Zöldeknek, hogy mintegy hétszázan levélben fordultak a párt vezetéséhez, forradalommal fenyegetve őket.
Az új csomag egyébként kötelező szolidaritási mechanizmust ír elő, melynek során a tagállam dönthetnek, hogy befogadnak bizonyos számú menedékkérőt, vagy finanszírozzák azok származási országukba történő visszaszállítását. Ennek összegét Brüsszel mintegy 22 ezer euróra (több mint 8 millió forintra) becsülte migránsonként.
Brüsszel visszaél a hatalmával. Át akarják telepíteni Magyarországra erővel a migránsokat. Ez elfogadhatatlan! Erőszakkal akarnak bevándorlóországot csinálni Magyarországból
− reagált a döntésre Orbán Viktor kormányfő.
Németországba egyébként január és március között 80 százalékkal több menedékkérelmet nyújtottak be, mint a tavalyi év azonos szakaszán. Ez a tendencia egész Európára jellemző, Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet kutatási igazgatója korábban úgy fogalmazott lapunknak: ha az éveleji tendenciák folytatódnak, akkor idén rekordot dönthet az Európába irányuló illegális bevándorlás mértéke.
A kormánypártok sikertelensége
Az AfD erősödése azt is jelzi, hogy a németek egyáltalán nincsenek megelégedve a közlekedésilámpa-koalíció teljesítményével. A szociáldemokraták, zöldek és liberálisok szövetsége az elmúlt időszakban belviszályoktól tépázott, egyes felmérés szerint már nincs többsége a kormánypártoknak népszerűségüket illetően.
A protestszavazás akkor játszik szerepet, ha egy kormánynak nem sikerül kielégítenie a választókat a politikájával és jelenleg ez a közvélemény megítélése a közlekedési lámpás koalícióról
− vélekedett a már idézett politikai elemző.
Borítókép: Olaf Scholz német kancellár az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának nyitó ülésére érkezik 2023. március 23-án (Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq)