Az amerikai lap szerint meglepő, hogy Moralest kiválasztotta a Pentagon, ugyanis az igazságügyi minisztérium 2009-ben összeesküvés és pénzmosás gyanújával vádat emelt ellene. Morales ekkor mintegy két évre hátra is hagyta az iparágat, és bútorokat kezdett el árulni.
A bizonyítékok között egy hangfelvétel is előkerült, amin Morales kenőpénz kifizetéséről beszél, és mint fogalmaz:
Okosabbnak kell lenned, mint a kormány.
A vádakat később ejteni kellett, a nyomozók elhibázott munkája miatt.
Morales ezt követően alapította meg a Global Ordnance fegyvercéget, ami a korábbi kapcsolatait kihasználva hamar a Pentagonnak kezdett el fegyvereket szállítani például az Iszlám Állam elleni harcban. Mindezt úgy, hogy Moralesnek kiterjedt kapcsolati rendszere van Kelet-Európában és a Közel-Keleten is. Tehát, Moralest nem múltja ellenére, hanem éppen amiatt alkalmazzák, hiszen korábban Afganisztán és Szíria esetében is bebizonyította, képes beszerezni és megbízatóan le is szállítani az árut.
A korrupt fegyverkereskedelem
Az Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) oknyomozó újságírók globális hálózata szerint, nem Morales a Pentagon egyetlen megkérdőjelezhető múltú alvállalkozója. Három másik cég: a Vose Technical Services, a Purple Shovel és a Regulus Global vezető munkatársait is elítélték már csalásért, beperelték őket veszélyes lőszerek árusításáért, és vádat emeltek ellenük vesztegetés miatt.
Az OCCRP szerint a Pentagon-alvállalkozóinak gyakran nincs is fegyverkereskedelmi tapasztalatuk mielőtt dollármilliókat érő szerződéseket kötnének velük. Sokan a szíriai fegyverkezési projektre ültek rá, míg mások veterán múltjuk miatt élveznek elsőbbséget az állami szerződések megszerzésében.
Hiába az amerikai szabályozási rendszer, a fegyverkereskedelem rendkívül korrupt műfaj
– szögezte le Jeff Abramson, a washingtoni székhelyű Fórum a Fegyverkereskedelemről elnevezésű szervezet vezetője. Hozzátette: „a fegyver eladása és helyszínre juttatásának a vágya gyakran felülírja a körültekintést”.
Az OCCRP szerint azonban a Pentagonnak körültekintőbbnek kellene lennie, hiszen már korábban is előfordult, hogy az utcáról beesett fegyverkereskedők hatalmas üzleteket nyertek el. Amint arra a War Dogs című film is rámutat, a kétezres években Efraim Diveroli cége bele is bukott az ügybe, miután kínai lőszereket csomagolt át szovjetre. Az ügyben bírósági eljárás is indult, ám az OCCRP szakértőkre hivatkozva mint írja: kétséges, hogy a Pentagon ténylegesen feltakarított volna maga után, és tanult volna a hibájából.
Noha egy Pentagon-szerződés elnyeréséhez türelem és kitartás szükséges, valójában arra sokan jelentkezhetnek – ezzel nyílttá téve a versenyt és csökkentve az árakat. A minisztérium egy weboldalt is létrehozott a szükséges lépésekhez, sőt más oldalak a megfelelő szerződés megtalálásában is segítenek. Ez is része annak a washingtoni politikának, miszerint fel kell gyorsítani a külföldi fegyvereladásokat.