Ha nem lett volna a labdarúgó-világbajnokság, a brüsszeli korrupciós botrány főszereplője nem Katar, hanem az észak-afrikai Marokkó lett volna – írta a Politico brüsszeli hírportál kedden megjelent cikkében. A lap felidézte, az Európai Parlamentben (EP) azt követően kezdődött el a nyomozás, hogy Belgiumot „egy megbízható európai hírszerző szolgálat” arról értesítette, hogy a testület két olasz képviselőjét marokkóiak megvesztegették abban bízva, hogy így elő tudják mozdítani az afrikai ország érdekeit.
Marokkónak még nagyobb szerepe lehetett a brüsszeli korrupciós botrányban, mint Katarnak
Noha a korrupciós botrány körül egészen nagy csend alakult ki, a Politico újra felgöngyölítette a szálakat. A brüsszeli hírportál szerint bár a híradások többnyire Katar szerepéről szóltak, Marokkó, különösen a Lengyelországba delegált marokkói nagykövet még nagyobb szerepet kapott az ügyben.

Az első gyanúsítottakat rövid időn belül őrizetbe is vették, majd a belga hatóságok elfogatóparancsot adtak ki Abderrahim Atmoun, Marokkó lengyelországi nagykövete ellen. A diplomatát ugyanis azzal vádolják, EP-képviselőket vesztegetett meg, hogy ne fogadjanak el a testületben hazája érdekeivel ellentétes határozatokat, és éppen azokat támogassák, amelyek az arab országot támogatják.
Az ügyben illetékes belga vizsgálóbíró továbbá azt is kérte, foglalják le Atmoun franciaországi vagyonát, köztük egy szállodást és egy apartmant, ám mire az intézkedéseket végrehajtották volna, a diplomata eltűnt. A belga titkosszolgálatok szerint visszautazott Marokkóba, az arab ország viszont már az uniós hatáskörökön kívül esik. A Politico az ügy kapcsán azt emelte ki, Európa-szerte csend volt Atmoun körül, senki sem kereste miatta a marokkói kormányt, vagy a titkosszolgálatokat, és Rabatot sem ítélték el. „Annak ellenére, hogy a belga nyomozók szerint Marokkó irányította az Európai Unió demokráciájának szívét célzó többéves korrupciós műveletet” – tette hozzá a hírportál.
A cikk hangsúlyozta, hogy bár a Brüsszel és Rabat közötti diplomáciai kapcsolatok megromlottak, az együttműködés nem maradt el: a szeptemberi földrengést követően egymillió eurós segítséget ígért a bizottság, októberben pedig Spanyolország, Portugália és Marokkó megállapodott a 2030-as világbajnokság közös megrendezésében. Szintén októberben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Azíz Ahannús marokkói miniszterelnököt fogadta hivatalában.
További Külföld híreink
Hogyan keveredett Marokkó nagykövete a korrupciós botrányba?
A Politico cikkének második felében Atmoun szerepével foglalkozik. Franciaországban tanult, franciául, arabul, angolul és olaszul beszél. A politikai életben hamar sikereket ért el, többek közt elnöke volt a marokkói és a francia szenátus közötti baráti társaságnak, 2011-ben Nicolas Sarkozy akkori francia elnök a becsületrenddel tüntette ki, amely Franciaország legmagasabb kitüntetése. De hogyan is került a jó háttérrel rendelkező marokkói nagykövet a botrányba? A Politico közlése szerint a szálak Pier Antonio Panzerihez, volt olasz szocialista EP-képviselőhöz, valamint Andrea Cozzolino olasz EP-képviselőhöz vezetnek. A brüsszeli lap arról írt, a marokkói diplomácia hamar felismerte: a testülethez képviselőin keresztül vezet az út.
Rabat Panzerit úgy tartotta számon, mint vagy nagyon jó szövetségest vagy félelmetes ellenfelet. Nem telt el sok idő, Atmoun és az olasz politikus már a Marokkó–EU parlamenti vegyes bizottság társelnökeiként tevékenykedtek.
Panzeri azonban letartóztatása után lerántott a leplet az ügyről és bevallotta, a marokkói diplomatától több mint ötvenezer eurós pénzügyi segítséget kapott 2014-es választási kampányához. Még abban az évben Panzeri Marokkóba látogatott, ahol Atmounnal együtt állami kitüntetést vettek át VI. Mohammed marokkói királytól. A jó barátság adta kedvezményeket a diplomata is kihasználta, hogy kedvezményekhez juttassa hazáját: például sikerült orvosolni az emberi jogi helyzettel kapcsolatos kritikákat, emellett sikerült megnyernie az EU támogatását Nyugat-Szahara kérdésében.
Közvetlenül a korrupciós botrány kirobbanása előtt is folytatódott Panzeri és Atmoun jó kapcsolata, a Politico azt is hangsúlyozta, hogy miután Atmount nagykövetként Lengyelországba küldték, továbbra is aktívan jelen volt az uniós politikában.
További Külföld híreink
Miután Atmoun szerepét is felfedték a hatóságok, nyoma veszett. A belga titkosszolgálatok szerint bár csak az újévre utazott volna haza Marokkóba, Európát még decemberben elhagyta, nem sokkal azután, hogy híre ment az EP korrupciós botrányának. A repülés dátumát nem hozták nyilvánosságra, sietős távozását pedig édesanyja rossz egészségügyi állapotával magyarázta.
Borítókép: Abderrahim Atmoun, Marokkó varsói nagykövete (Forrás: Facebook/Abderrahim Atmoun)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Kuzmányi István: Folytonosság van, nem csak Ferenc pápával
Sokan találgatják, milyen irányt vesz az egyház.

Lezuhant egy helikopter, több katona is meghalt
Egy bemutató közben történt a baleset.

Boros Bánk Levente: Az ukrán kémvádak időzítése nem véletlen
Az ügy időzítése nem független az uniós tagsági vitától.

Trump ismét beszélt Zelenszkijjel
Az Egyesült Államok elnöke azután egyeztetett az ukrán elnökkel, hogy jóváhagyták az Egyesült Államok és Ukrajna között létrejött, az ásványkincsekről szóló gazdasági megállapodást.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Emberfeletti munkával mentettek életet a rakamazi rendőrök

Óriási szenzáció Tatabányán: kihalás szélén álló fajt találtak a Csónakázó-tóban + videó

Végre megtette Szabó Zsófi, amire mindenki várt: ledobta a textilt

Ausztria olyat tesz, amit Magyarország soha: akkora a baj, hogy már a családok támogatásán is spórol az osztrák kormány – ennyi pénzt vesznek el tőlük

Ez a csillagjegy ma pénzügyekben is szerencsés hírt kaphat

Felkészült a válaszlépésre Orbán Viktor: már meg is tette a szükséges intézkedéseket

Ismert ember ölte meg a feleségét a II. kerületben

Óriási bukás és dán győzelem a Giro d'Italia első szakaszán – videó

Slot súlyos döntést hozott a Liverpool-játékos távozása után

Horn Gábor szavai a szakadékba lökhetik Magyar Pétert

Ez gyors volt! Máris kiderült mi áll Gyurcsány Ferenc lemondása mögött

Kovács Kokó István visszatér a ringbe – nem akárkivel csap össze
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Kuzmányi István: Folytonosság van, nem csak Ferenc pápával
Sokan találgatják, milyen irányt vesz az egyház.

Lezuhant egy helikopter, több katona is meghalt
Egy bemutató közben történt a baleset.

Boros Bánk Levente: Az ukrán kémvádak időzítése nem véletlen
Az ügy időzítése nem független az uniós tagsági vitától.

Trump ismét beszélt Zelenszkijjel
Az Egyesült Államok elnöke azután egyeztetett az ukrán elnökkel, hogy jóváhagyták az Egyesült Államok és Ukrajna között létrejött, az ásványkincsekről szóló gazdasági megállapodást.