A nyugati politikusok és a fősodratú nyugati média az orosz–ukrán háború kirobbanása óta folyamatosan megpróbálja elrejteni a rendszerszintű ukrán korrupciót. A megtévesztő, hamis nyilatkozatok révén az emberben az a kép alakulhat ki, hogy a két éve tartó háború valójában a demokrácia és az autoriter rendszer közötti harc, ezzel is hidegháború magasságokba helyezve a konfliktust. E narratíva támogatói azt állítják, hogy a jelenlegi háború nem csupán Oroszország és Ukrajna közötti vita Kijev NATO-csatlakozási törekvései és Moszkva területi követelései miatt, hanem a demokrácia és az önkényuralom közötti globális küzdelem része.
Eszerint Volodimir Zelenszkij nem más, mint a demokrácia megmentője, és Wiston Churchill egyfajta utódja.
A minap Volodimir Zelenszkij felesége, Olena Zelenszka ezen narratívát erősítve adott interjút a Corriere della Sera című olasz lapnak.
Ahogy a civilizált, demokratikus világot az ukránok bátorsága, úgy a diktatúrákat világszerte Oroszország példája ihlette. Tehát Ukrajna segítésének abbahagyása a demokrácia vereségének elfogadását jelenti. Szeretni fogunk egy diktátorok által uralt világot? Kétlem. Ha Ukrajna most sikeresen vissza tudja tartani a világ egyik leghatalmasabb diktátorának hadseregét, a világnak van esélye ennek véget vetni. De ezt csak együtt tudjuk megtenni. Csak így látja be a bolygó összes agresszora és diktátora, hogy a háború haszontalan céljaik elérésében. Mert a szabad világ még erősebb.
– fogalmazott.
Ukrajna mint demokratikus modell?
Zelenszka szerint tehát háború a demokrácia globális küzdelme az autoriter rendszerek ellen, ezzel is tagadva az ukrán rendszerszintű korrupciót és antidemokratikus lépéseket. A valóság azonban teljesen mást mutat Európa legkorruptabb országával kapcsolatban.
John Blake, a Demokrata Párt szócsövének számító CNN munkatársa szó szerint az ukrán ügyet az amerikai függetlenségi háborúhoz hasonlította véleménycikkében. Azt állította, hogy az ukránok „saját vérükkel építik a demokrácia emlékműveit”. Mint mondta, a világ „átszellemülten figyeli a hatalmas orosz hadsereg visszaveréséért és a demokrácia születésének megőrzéséért folytatott harcukat hazájukban”. Az ukrán nép bátorsága emlékeztet arra, hogy mi volt az Egyesült Államok egykoron – tette hozzá. Az ilyen és ehhez hasonló nyilatkozatokat a végtelenségig lehetne sorolni, azonban mindegyikbe a közös pont a demokráciamítosz táplálása.
Ukrajna távolról sem demokratikus modell
Ukrajna már régóta a nemzetközi rendszer egyik legkorruptabb országa.