A Politico cikke egy nappal azelőtt jelent meg, hogy az uniós tagállamok vezetői Brüsszelben Ukrajna támogatásáról fognak tanácskozni – mindez jól példázza, mennyire tartanak Brüsszelben attól, hogy Orbán Viktornak megvan a lehetősége arra, ne támogassa az EU háborús törekvéseit. Úgy tűnik, az uniós fősodor nem igazán tanul azokból az intelmekből, amelyek harmadik világháborúra figyelmeztetnek.
1. Brüsszelben nem nézik jó szemmel a magyar–orosz párbeszédet
Amíg az uniós fősodor abban látja az orosz–ukrán háború lezárását, hogy katonai támogatással, köztük fegyverekkel és lőszerekkel látják el Ukrajnát, Orbán Viktor párbeszédet sürget a harcok kirobbanása óta. A Politico cikkében arról írt, hogy az EU és Magyarország közötti súrlódások abból erednek, hogy a magyar miniszterelnök nem fordított hátat Vlagyimir Putyin orosz elnöknek.
A hírportál uniós diplomatákra hivatkozva még azt is leírta, próbálták megakadályozni, hogy Orbán Viktor részt vegyen és Putyin mellett álljon Kínában az Egy övezet, egy út fórumon.
A találkozón a két vezető tárgyalásokat is folytatott egymással, ám a Politico szerint mindez hátráltatja Ukrajna támogatását.
2. Az EU még mindig nem érti: nem működnek a szankciók
Az összeállítás kitér az oroszellenes uniós szankciókra, és sérelmezi, hogy Magyarország nem léptette érvénybe az intézkedéseket. Hazánk különösen az orosz energiaimportra kivetett szankciókat ellenzi, hiszen még mindig Keletről lehet a legolcsóbban megvásárolni a földgázt. Igazán emlékezetesek azok a pillanatok, amikor a háború után súlyos energiaválság robbant ki és szinte egész Nyugat-Európában olyan magasra emelkedtek a rezsiköltségek, mint még soha.
A Politico emlékeztetett, már megkezdődtek a tárgyalások a 13. szankciós csomagról, ám a portál kiemelte, Magyarország figyelmeztetett: a nukleáris szektor érintését vörös vonalnak tekinti.
Jegyezzük meg, mindeközben az Egyesült Államok vidáman vásárol Oroszországtól nukleáris fűtőanyagot.