Szabad az út a foglyok előtt Oroszországban

Egyes jogvédők szerint az új javaslat lehetőséget teremt arra, hogy bárkit el lehessen vinni a frontra.

2024. 03. 24. 20:26
Avgyijivka, 2024. február 19. Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által 2024. február 19-én közreadott képen orosz tûzszerészekrõl, miután egységük aknakeresõkkel átfésülte a kelet-ukrajnai Avgyijivka várost. Az orosz hadsereg február 17-én foglalta el a Donyeck melletti várost, és ellenõrzése alá vette az avdijivkai (avgyijivkai) kokszoló- és vegyiüzemet. MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz állami duma harmadik nekifutásra fogadta el azt a javaslatot, amely engedélyezi a védelmi minisztériummal szerződést kötők szabadon bocsátását a börtönökből és a büntetőeljárás alóli felmentést. Olyanok vehetnek részt a programban, akiket enyhe és közepes súlyosságú bűncselekmény miatt ítéltek el.

Military mobility of Ukrainian soldiers continue in Donetsk Oblast
Fotó: Jose Colon/AFP/Anadolu Agency

A foglyokat 2022 nyara óta toborozzák, korábban a Wagner-csoport egykori vezetője, Jevgenyij Prigozsin is részt vett a toborzásban; a foglyoknak kegyelmet és készpénzfizetést ígértek a szolgálatért cserébe. Emberi jogi aktivisták arról számoltak be, hogy több tízezer foglyot küldtek a háborúba, köztük olyanokat is, akiket súlyos bűncselekményekért ítéltek el, ők a szolgálatuk után kegyelmet kaptak.

Miért van most szüksége Oroszországnak egy ilyen törvényre? – tette fel a kérdést Olga Romanova, a Sitting Russia Foundation vezetője. Mint az emberi jogi aktivista kifejtette, az új törvény tovább bővítette az oroszok toborzásának lehetőségeit.

Szerinte a büntető törvénykönyv nem tartalmazza az „Ukrajna” szót, így ez azt jelentheti, hogy a foglyok más frontokra is mehetnek harcolni, vagy egy szeverodvinszki katonai egységben is szolgálhatnak, majd két hónap múlva egészségi okok miatt leszerelhetnek.

Ez elég egyértelműen korrupció. Ha leültetnek, de van elég pénzed, akkor lehetőséged van arra, hogy ne kelljen a frontra menned, hanem más katonai egységekhez kerülhetsz, és onnan rövid idő után haza lehet menni

 – magyarázta Romanova. A jogvédő azt sugallja, hogy ha a törvények új változata lehetővé teszi még a vizsgálat alá vontak toborzását is, az csak fokozza az elnyomást az államban.

Szerinte az is előfordulhat, hogy a törvény elfogadása után a toborzás önkéntesből kényszerűvé válik.

Az embereket meg lehet zsarolni, hogy vagy 28 évre börtönbe kerülsz, vagy aláírod a szerződést

– mondta Romanova.

Borítókép: A jogvédők szerint egyenesen a fogdáról is lehetne vinni embereket a frontra  (Fotó: MTI/AP/Orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.