– Magyarország az élő példa mindarra, hogy egy észszerű, normális gondolkodással sikeres gazdaságstratégiát lehet végrehajtani – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a kedden megtartott sajtótájékoztatón, miután hivatalában fogadta Mathias Cormannt, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkárát.
Magyarország egy ilyen stratégia eredményeként a keleti és nyugati gazdaság találkozási pontjává vált, ahol szabad és nyugodt együttműködési lehetőséget biztosítunk keleti és nyugati vállalatoknak, és mindez a magyar gazdaság növekedési pályán tartását segítette elő az elmúlt időszakban
– emelte ki a miniszter.
„Az észszerűségnek vissza kell térnie a globális gazdaságba”
Szijjártó Péter utalt arra, hogy az elmúlt kicsit több mint négy esztendő alatt háromszor is a világgazdasági és világkereskedelmi működés alapvető igazságai dőltek meg.
Azt szeretnénk, hogyha el tudnánk kerülni egy hosszú távú globális gazdasági visszaesést. Ehhez mi úgy látjuk, arra van szükség, hogy az észszerűség és a normális gondolkodás visszatérjen a globális gazdaságba. Most ebbe az észszerűségbe és ebbe a normális gondolkodásba semmiképpen nem fér bele a keleti és a nyugati gazdaság elszigetelésére vonatkozó kezdeményezés. Nem férnek bele azok a szankciós politikák, amelyek az energiaárakat és az inflációt az egekbe lökik, nem fér bele az, hogy a zöldátmenet ügyét egyfajta politikai, ideológiai monopóliummá tegyék. Nem fér bele az, hogy az energia-együttműködést taktikus kérdés helyett ideológiai kérdésként tüntessék fel, és nem férnek bele az észszerű, normális megközelítésbe a háborúpárti politikai stratégiák sem
– hangsúlyozta, majd kifejtette: mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy Kelet és Nyugat között egy kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködés legyen.