A jelentés szerint 2023-ban az inflációval kiigazított kiadások 6,8 százalékkal 2,44 billió dollárra (mintegy 2,28 billió euró) emelkedtek, ami 2009 óta a legnagyobb éves növekedés, írja az osztrák eXXpress.
2022-ben ez a szám már 2,24 billió dollár (kb. 2,04 billió euró) volt. A tíz legnagyobb fegyverkező ország mind jelentősen növelte kiadásait.
Az USA továbbra is veretlenül áll az élen. A 916 milliárd dollárral (valamivel kevesebb mint 859 milliárd euró) egyedül a globális katonai kiadások több mint egyharmadát (37 százalékát) adta – mintegy háromszor annyit, mint a második helyen álló Kína a maga 296 milliárd dollárjával. Ez a két ország együttesen a globális kiadások mintegy felét teszi ki 2023-ban.
Az USA az áll tehát az első helyen 859 milliárddal – ezután jön Kína, Oroszország, India és Szaúd-Arábia.
Oroszország a harmadik helyen állt, majd India és Szaúd-Arábia következett, akárcsak 2022-ben. Németország ismét a hetedik helyen állt a legtöbbet költő országok között – közvetlenül az Egyesült Királyság mögött.
A globális katonai kiadások a globális bruttó GDP 2,3 százalékának felelnek meg. A folyamatos növekedés egyik fő oka az Oroszország és Ukrajna közötti háború.
A katonai kiadások minden régióban növekedtek. Ez egy olyan világot mutat, amely kevésbé érzi magát biztonságban, és a diplomáciai eszközök helyett inkább kemény biztonsági intézkedésekhez folyamodhat
– mondta Lorenzo Scarazzato, a SIPRI kutatója a sajtónak. Ha egy ország feszültséget és instabilitást érzékel, akkor többet fektet a katonai kiadásokba, tette hozzá.