Neonácinak tartott személyeket vet be Kijev az orosz–ukrán háborúban

A Denisz Kapusztyin vezette Orosz Önkéntes Hadtest (RVC) állítása szerint több, Oroszországban végrehajtott támadást hajtott végre 2022-es megalakulása óta, ám nem ő az egyetlen, aki orosz gyökerű, s ukrán oldalon harcoló fegyveres csoportot vezet. Noha az aktivisták támogatásának nem minden ukrán katona örül, a kormány egyes tisztviselői szerint nem tudják befolyásolni a háború dinamikáját.

2024. 04. 04. 7:16
Ukraine Russia War
Az Orosz Önkéntes Hadtest (RVC) logóját viseli egy katona Kijevben 2023. június 3-án. Fotó: AFP/NurPhoto/STR
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több mint két éve tartó orosz–ukrán háború kirobbanása után gyakran lehetett hallani azt az orosz álláspontot, miszerint Ukrajna nácimentesítése Moszkva célja. A Politico brüsszeli hírportál Denisz Kapusztyinnal – akit Európában az egyik legbefolyásosabb neonáci aktivistaként tartanak számon – készített interjút, amelyből kiderült, az ukrán műveletekben erőteljesen részt vesznek a neonáci ideológia követői is. Az orosz aktivista 2022-ben költözött Ukrajnába, ezután alapította meg saját csapatát, az Orosz Önkéntes Hadtestet (RVC), mely állításuk szerint oroszországi határmenti területeken is végrehajtott műveleteket, többek között Brjanszk és Belgorod megyékben.

Mi vagyunk a rossz fiúk, de nagyon gonosz fiúkkal harcolunk

– fogalmazott Denisz Kapusztyin a Politico megkeresésére.

A lap arra is utalt cikkében, az aktivista valóban neonáci nézeteket vall, még ruházati márkát is vezet, amelyben idegengyűlölő képekkel és náci szimbólumokkal díszített pólókat és sapkákat árul. Egyes termékein a 88-as szimbólum is megjelenik, ami Adolf Hitlerre utal: a német ábécé nyolcadik betűje ugyanis a H, mely egymás mellé írva az egykori német diktátor éltetését jelenti. Kaszputyin ugyanakkor vitatja, hogy neonácinak tartják, mondván, nem visel horogkeresztet.

Nem Kaszputyin és az RVC egyébként az egyetlen orosz gyökerű fegyveres csoport, amely ukrán oldalon harcol. A Szabadságot Oroszországnak Légió, valamint a Szibériai zászlóalj is oroszokból áll, ám átálltak Ukrajnához. A Politico cikkében kitért arra is, hogy ezeknek a fegyveres milíciáknak a státusa igen homályos. Alekszej Baranovszkij, a Szabadságot Oroszországnak Légió tagja nemrégiben úgy fogalmazott,

amikor Ukrajna területén vagyunk, az ukrán hadsereg katonái vagyunk, akik a jogokat és a kötelességeket tekintve egyenlőek Ukrajna összes többi katonájával. Amikor Oroszország területére megyünk, már nem ukrán katonák vagyunk, hanem orosz állampolgárok, akik fegyvert ragadtak.

A cikkből az is kiderült, az ukrán hadsereg sem feltétlenül nézi jó szemmel az orosz aktivisták támogatását, mondván, éppen alátámasztják az orosz állításokat, melyek szerint nácik vannak hazájukban. Az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács egy névtelenséget kérő tagja azonban azt állítja, az olyan szervezetek, mint az RVC és más milíciák nem tudják befolyásolni a háború dinamikáját. Kirili Budanov, a Felderítő Főcsoportfőnökség (HUR) vezetője viszont az ellenségem ellensége a barátom elvet követi, így hálás az orosz aktivisták részvételének. Kapusztyin is megosztotta álláspontját: szerinte, ha átkelnek a határon és orosz oldalon vannak nekik van cselekvési szabadságuk. Az aktivista nem titkolta el terveit sem a Politicónak adott interjújában:

az ukrán hadsereg hivatalos részei vagyunk, de komoly politikai ambícióink és terveink vannak: megszabadulni Putyintól

– fogalmazott.

Borítókép: Az Orosz Önkéntes Hadtest (RVC) logóját viseli egy katona Kijevben 2023. június 3-án (Fotó: AFP/NurPhoto/STR)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.