Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak vasárnap kijelentette, hogy Putyin azért javasolta egy civil jelölését a védelmi miniszteri posztra, mert „ma a harctéren az győz, aki nyitottabb az innovációra, aki nyitottabb ezek lehető leggyorsabb alkalmazására”.
Horváth József, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója szerint több dolog játszhatott ebben a cserében közre. Szergej Sojgu 12 éven keresztül állt az orosz védelmi minisztérium élén. Ezalatt el is fárad, el is kopik és esetleg bele is szürkülhet egy politikus ebbe a munkába, mondta a szakértő.
„Az utolsó két év alapjaiban más volt mint az előző tíz, mert háborús helyzetben kellett Sojgunak helytállnia.”
Az amerikai lapok a személycsere kapcsán belharcokról írnak. Múlt hónapban tartóztatták le Sojgu egyik közeli szövetségesét, Timur Ivanov védelmiminiszter-helyettest, akit egymillió rubel (kb. tízezer dolláros) kenőpénz elfogadásával vádoltak meg.
A korábban letartóztatott miniszterhelyettes elleni korrupciós vádak összege is azt mutatja, hogy Putyin példát statuált a többi minisztérium és a gazdasági élet meghatározó képviselői felé, hogy amíg a háború tart, addig nem tűri meg még a legkisebb korrupciós ügyeket sem, hanem minden erőforrást, az orosz gazdaság egészét a különleges katonai műveletekre, illetve egy esetleges kiszélesedett háborúra akarja fordítani.
– tette hozzá Horváth József.
„Ezt akár úgy is, hogy az orosz hátországban az állampolgárok minél kevésbé érezzék meg a háború negatív hatásait a mindennapi életükben.”
Sojgu legerőteljesebb kritikusa a néhai Wagner-főnök, Jevgenyij Prigozsin volt, aki azzal vádolta a védelmi minisztériumot, hogy katonái számára nem biztosítja a megfelelő technikai feltételeket. A kritikák ellenére azonban Soigu továbbra is népszerű politikus maradt Oroszországban. Két évtizedet töltött el a rendkívüli helyzetek minisztereként, ahol egy segítőkész tisztviselő képét mutatta, aki ahol szükség van rá, segít.
Sojgut elnöki rendelettel „felmentették” pozíciójából, de továbbra is befolyásos része marad Putyin kormányának az orosz Biztonsági Tanács titkáraként, leváltva Nyikolaj Patrusevet, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) korábbi vezetőjét, aki másik munkát fog kapni. Soigu emellett az orosz Katonai-Ipari Bizottság helyettese is lesz, Putyin ötödik elnöki ciklusában.
Horváth József is azt hangsúlyozta, hogy az orosz elnök úgy váltotta le Szergej Sojgut, hogy egyben nem engedte el a kezét.