„A magyar elnökség célja, hogy hozzájáruljunk az Európai Unió előtt álló kihívások megoldásához. Első utam ezért Kijevbe vezetett” – írta a Facebookon Orbán Viktor.
„Gratulálunk Magyarországnak az EU elnökségének átvételéhez. Ukrajna az EU-hoz vezető úton haladva készen áll arra, hogy hozzájáruljon ezekhez az erőfeszítésekhez és megerősítse Európát”
– fogalmazott közösségi oldalán korábban az ukrán elnök is.
Az unió soros elnökségét betöltő Magyarország miniszterelnökeként ez a tárgyalási pozíció kiváló, hangsúlyozta lapunknak Gyarmati István.
– Az nem kétséges, hogy ez egy jó pozíció. A miniszterelnök taktikai érzékét nem lehet kétségbe vonni, ezt előkészíthették már a korábbi nem várt, meglepetésszerű beszélgetésen Brüsszelben, mondta el a biztonságpolitikai szakértő.
Magyarország az EU soros elnökeként előmozdíthatja, hogy Ukrajna megértőbb legyen a békefeltételek iránt, illetve hogy az Európai Unió megértőbb legyen az ukrán helyzet iránt – mutatott rá.
Azért erős most Magyarország pozíciója ebben, mert Kijev megkezdte az Európai Unióval a csatlakozási tárgyalásokat, amit a magyar kormány is – a várakozásokkal ellentétben – jóváhagyott, és ebben a csomagban, amit az unió előterjesztett szerepelnek azok a kisebbségi jogok is amik hazánk számára fontosak.
– Így a kisebbségi jogokról Orbán Viktor most már nemcsak mint magyar miniszterelnök tárgyal, hanem az Európai Unió soros elnöki minőségében is, így ennek keretében fogalmazhatja meg az elvárásokat is – hangsúlyozta Gyarmati István.